W Bułgarii najwięcej zakażeń od początku epidemii

Liczba zakażeń koronawirusem odnotowanych od poniedziałku do piątku była najwyższa od początku epidemii i wyniosła 33 423. To o 400 zakażeń więcej w porównaniu ze szczytowym dla czwartej fali końcem października. U połowy zakażonych wykryto wariant Omikron.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W ocenie dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych prof. Iwy Christowej w Bułgarii zaczyna przeważać Omikron, który stopniowo wypiera inne warianty.

W sobotę poinformowano, że w kończącym się tygodniu z powodu Covid-19 zmarło łącznie 446 osób, a w ciągu ostatniej doby odnotowano 80 zgonów. Wskaźnik wyszczepialności w Bułgarii jest przy tym najniższy w UE i wynosi 28,3 proc. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w tym kraju ponad 32 tys. ludzi.

Po tym, jak w poniedziałek w posiedzeniu konsultacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie wziął udział zarażony szef parlamentu i trzeba było wysłać na kwarantannę całe kierownictwo państwowe na czele z prezydentem, premierem, dyrektorami wywiadu i kontrwywiadu i szefami resortów obrony oraz MSW, w parlamencie doszło do analogicznego incydentu.

W posiedzeniu parlamentarnej komisji energetyki uczestniczyła posłanka, którą później odwieziono do szpitala z rozpoznanym Covidem-19. Wszyscy członkowie komisji zostali odizolowani, co poważnie utrudnia pracę tej ważnej komisji w czasie kryzysu energetycznego.

Rząd znowelizował program walki z epidemią, mający jednocześnie na celu uniknięcie do ostatniej możliwej chwili zamykania firm i szkół. Do lockdownu dojdzie po zapełnieniu 80 proc. miejsc w wydziałach intensywnej terapii - zapowiedziały władze.

Cały kraj został podzielony na sześć regionów. Plan przewiduje możliwość przewożenia chorych z jednego do innego regionu o niższym poziomie zakażeń. Przedszkola nie będą zamykane.

Statystyka resortu zdrowia wskazuje, że powoli wzrasta liczba zaszczepionych, których jest już prawie 2 mln. Codziennie dawkę szczepionki otrzymuje 25-30 tys. osób. Dane wskazują zarazem, że chodzi przeważnie o osoby, które przyjmują trzecią dawkę. Chętnych na rozpoczęcie procesu szczepień jest znacznie mniej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo