Wirtualne zwiedzanie katedry Notre Dame w Paryżu. Można nawet wspiąć się na dzwonnicę!

Katedrę Notre-Dame można będzie zwiedzać w wirtualnej rzeczywistości w Espace Grande Arche w dzielnicy biurowej La Defense w aglomeracji Paryża. Wirtualna wycieczka po świątyni zmieniającej się na przestrzeni wieków zatytułowana jest „Eternelle Notre-Dame” (Wieczna Notre-Dame).

pixabay

Wirtualny spektakl zaczyna się od budowy Notre Dame, a kończy ponownym otwarciem katedry po rekonstrukcji, która trwa po pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.

Zwiedzający wyposażeni w gogle VR mogą wirtualnie wspiąć się na dzwonnicę, przejść po dębowej belce - wsporniku, zbliżyć do witraży i słynnych rozet oraz dotrzeć na ruchomej platformie do różnych części budowli.

O katedrze opowiada przewodnik-awatar podczas 45-minutowej sesji, przenosząc zwiedzających w różne epoki, śledząc historię paryskiej katedry, odkrywając wydarzenia i postacie historyczne, m.in. XIX–wiecznego architekta i rekonstruktora Eugene’a Viollet-le-Duca.

„Miałem trochę zawrotów głowy” – przyznał biskup Eric Aumonier opowiadając o swym wejściu w wirtualną rzeczywistość.

"Eternelle Notre-Dame" jest wspólnym projektem operatora Orange, firmy Amaclio, władz Paryża, diecezji paryskiej oraz instytucji publicznej odbudowującej Notre-Dame. Opłata za wirtualne zwiedzanie ma wynosić 30 euro, z czego 30 proc. będzie przekazywane na rzecz Fundacji Notre-Dame, aby pomóc sfinansować wyposażenie katedry.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo