Nożyce, noktowizor, trzy telefony i... fałszywe obywatelstwo. Ten Syryjczyk okazał się Turkmenem

Obywatel Turkmenistanu, który w ostatnich miesiącach mieszkał i pracował na Białorusi, po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy podawał się za Syryjczyka. Do Straży Granicznej spływały pełnomocnictwa z jego fałszywymi danymi - poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska. - Przy cudzoziemcu znaleziono kamerę noktowizyjną z możliwością nagrywania, trzy telefony komórkowe oraz nożyce do cięcia concentriny - dodała.

Twitter/ Straż Graniczna

31-letniego obywatela Turkmenistanu, który podawał się za obywatela Syrii, w środę zdemaskowali funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku.

Cudzoziemiec został zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski. - 31–latek nie chciał odpowiadać na zadawane pytania. Oświadczył jedynie, że jest obywatelem Syrii. Funkcjonariusze SG, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, szybko zdemaskowali oszusta - zaznaczyła por. Michalska.

- Obywatel Syrii okazał się być obywatelem Turkmenistanu. Mężczyzna przez ostatnie miesiące mieszkał i pracował na Białorusi. Przy cudzoziemcu znaleziono kamerę noktowizyjną z możliwością nagrywania, trzy telefony komórkowe oraz nożyce do cięcia concentriny

- podkreśliła rzeczniczka SG.

Jak zrelacjonowała, w sprawie zatrzymanego domniemanego obywatela Syrii "od razu działania podjęli aktywiści oraz przedstawiciele RPO, prosząc o pilne wyjaśnienie, jakie czynności i na jakiej podstawie prawnej zostały lub zostaną wobec cudzoziemca podjęte, i czy składa wniosek o ochronę międzynarodową".

Ponadto telefonicznie do placówki zgłaszali się również pełnomocnicy, którzy - jak tłumaczyła porucznik - chcieli reprezentować obywatela Syrii, podając jego fałszywe dane osobowe. - Pierwsze pisma z zapytaniami - na jego nieprawdziwe dane - zaczynały już spływać do placówki SG, kiedy tylko cudzoziemiec się w niej pojawił - zaznaczyła rzeczniczka SG.

- Obecnie obywatel Turkmenistanu przebywa w Placówce SG w Mielniku. Trwają czynności związane z weryfikacją jego tożsamości oraz ustaleniem rzeczywistego celu podróży

- poinformowała por. Michalska.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo