Djoković walczy o udział w Australian Open. Władze wstrzymały deportację niezaszczepionego tenisisty

Novak Djoković - po raz kolejny pozbawiony australijskiej wizy z powodu braku szczepienia przeciwko COVID 19 - walczy o udział w wielkoszlemowym Australian Open. Władze Australii zgodziły się wstrzymać deportację tenisisty do czasu decyzji sądu w sprawie apelacji Serba.

Novak Djoković nie przyjął szczepionki przeciwko COVID-19 i może zostać deportowany z Australii
fot. twitter.com/DjokerNole

Reprezentujący w sądzie australijski rząd Stephen Lloyd przekazał, że niezaszczepiony przeciwko COVID-19 Novak Djoković nie zostanie zatrzymany przed zaplanowanym na sobotni ranek czasu lokalnego przesłuchaniem przez służby imigracyjne.

Prawnicy Djokovića walczą z rządem Australii

W trybie pilnym w piątkowy wieczór zwołano wstępne przesłuchanie w sądzie w Melbourne. Odbyło się ono na wniosek prawników utytułowanego tenisisty, którzy domagali się wstrzymania deportacji po ponownym cofnięciu przez australijski rząd wizy. Argumentowali oni, że decyzję podjęto ze względu na obawy, iż obecność gracza z Bałkanów na antypodach może rozbudzić nastroje antyszczepionkowe, a nie dlatego, iż sam nie jest zaszczepiony.

Ta decyzja ministra jest, co łatwo dostrzec, irracjonalna

- stwierdził reprezentujący Djokovica Nicholas Wood.

On i jego współpracownicy domagają się, by sprawa została rozpatrzona w niedzielę, by - w przypadku korzystnego rozstrzygnięcia - gracz z Bałkanów mógł przystąpić do turnieju.

Sędzia Kelly ma głos

Przesłuchaniu przewodniczył Anthony Kelly, który przekazał sprawę do sądu federalnego. On też w poniedziałek nakazał natychmiastowe wypuszczenie Serba, uznając pierwszą decyzję o anulowaniu jego wizy za "nierozsądną". Prawnicy australijskiego rządu zaznaczyli od razu po tym wyroku, że władze kraju mają wciąż prawo zdecydować o wydaleniu 34-letniego zawodnika i o skorzystaniu z niego poinformowano wcześniej w piątek. Do rozpoczęcia Australian Open zostały trzy dni.

Dzisiaj skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133C (3) Ustawy o migracji, aby anulować wizę posiadaną przez pana Novaka Djokovica ze względu na zdrowie i porządek społeczny, co było w interesie publicznym. Rząd jest mocno zaangażowany w ochronę granic Australii, szczególnie w związku z pandemią COVID-19

– zaznaczył w oświadczeniu minister ds. imigracji Alex Hawke.

Novak Djoković może już nigdy nie zagrać w Australii

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, na którą powołał się polityk, liderowi światowego rankingu grozi trzyletni zakaz otrzymania wizy wjazdowej do Australii. Oznaczałoby to, że Djoković - obecnie 34 latek - może już nigdy nie wystąpić w wielkoszlemowym Australian Open. Serb dominuje w tym turnieju od lat - wygrał w Melbourne aż dziewięciokrotnie, co stanowi rekord wszech czasów.

Serb został "Jezusem antyszczepionkowców"

Przez ostatni tydzień bardzo aktywna była rodzina Serba przebywająca w Belgradzie. Organizowała konferencje prasowe i protesty, a ojciec tenisisty Srdjan porównał go do... Jezusa Chrystusa.

Jezus został ukrzyżowany. Wiele mu zrobiono, ale przetrwał to i nadal żyje wśród nas

– stwierdził kilka dni temu Djokovic senior.

Brat pierwszej rakiety świata - Djordje - przekazał w piątek, że rodzina nie będzie już komentować sprawy, póki ta się toczy.

Ostatnio głos zabierają też kolejni znani tenisiści. Grek Stefanos Tsitsipas ocenił, że Serb gra według własnych zasad i sprawił, że większość zawodników wyszła na idiotów. Brytyjczyk Andy Murray z kolei zaznaczył, że nie zamierza kopać leżącego rywala.

To wydaje się ciągnąć już od dłuższego czasu i nie jest to dobre dla tenisa, ani dla Australian Open, ani dla Novaka

- zaznaczył.

Serb przyleciał na antypody, mierząc w 21. wielkoszlemowy tytuł i pobicie rekordu, który obecnie dzieli ze Szwajcarem Rogerem Federerem i Hiszpanem Rafaelem Nadalem, ale jego występ w Australian Open stoi obecnie pod ogromnym znakiem zapytania.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Novak Djoković #koronawirus #COVID-19 #Australian Open #Australia

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo