Ostatnie pożegnanie Ryszarda Antoniego Gitisa

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Ryszarda Antoniego Gitisa - działacza antykomunistycznego podziemia oraz Klubów Gazety Polskiej.

Uroczystości pogrzebowe
Marcin Pegaz

O godzinie 10:20 odbyła się Msza Święta w kaplicy cmentarza Rakowickiego. Około 11:00 miało miejsce odprowadzenie zwłok na cmentarz i tam modlitwa nad grobem.

W ostatnim pożegnaniu Ryszarda Gitisa wzięła udział rodzina zmarłego, znajomi (również z czasów antykomunistycznej działalności), a także Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie oraz marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz. 

Kim był Ryszard Antoni Gitis?

Ryszard Antoni Gitis to uczestnik protestów studenckich w Krakowie w marcu 1968 r. Począwszy od 1985 r. działacz krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. 

Wykorzystując pełnioną funkcję zastępcy dyrektora Dzielnicowego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego dla Krakowa – Śródmieścia, a potem pracownika Dzielnicowego Zarządu Dróg Publicznych dla Krakowa – Śródmieścia doprowadził do przekazania znacznych ilości papieru oraz innych materiałów poligraficznych, wykorzystanych potem podczas druku wydawnictw KPN. Zajmował się także drukiem i kolportażem wydawnictw drugoobiegowych. 

Udostępniał mieszkanie przyjeżdżającym do Krakowa członkom KPN z innych ośrodków. Uczestnik III Zjazdu KPN w 1989 r. Podczas wyborów w 1989 r. kandydat na posła w Andrychowie z listy wyborczej KPN. Pełnił także funkcję sekretarza komitetu wyborczego KPN w Krakowie.

Od lat związany był ze Strefą Wolnego Słowa. Od początku wspierał portal niezalezna.pl.

W czerwcu 2020 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski Ryszard Antoni Gitis został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

 

Źródło: Niezalezna.PL

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo