Nowe żądania Rosji. Chcą pisemnej odpowiedzi od USA na swoje „propozycje”

Rosja oczekuje, że USA w przyszłym tygodniu ustosunkują się pisemnie do rosyjskich propozycji - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. W jego opinii rozmowy rosyjsko-amerykańskie przeprowadzone w Genewie były "konkretne", jednak pokazały one "rozbieżności".

Od lewej: Siergiej Ławrow, Władimir Putin
Wikimedia.com, autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47709451

Według Ławrowa, który udzielił wywiadu rosyjskiej telewizji państwowej, rozmowy dotyczące propozycji Rosji w sprawie tzw. gwarancji bezpieczeństwa, „odzwierciedliły poważną rywalizację na arenie światowej i próby potwierdzenia przez Zachód swojej dominacji”.

Ławrow wskazał przy tym, że za głównego partnera w rozmowach Rosja uważa USA.

„Najważniejszy format to Rosja-USA i trochę Rosja-NATO”

– powiedział minister.

Perspektywy dalszych rozmów, jak oświadczył, zależą „od tego, jak Waszyngton i Bruksela zareagują na propozycje Rosji, w tym w sprawie nierozszerzenia NATO”.

Jako konkret, wynikający z dotychczasowych rozmów, wskazał gotowość USA do rozmów na temat rakiet średniego i małego zasięgu w Europie. Moskwa, jak zaznaczył, chce by rozmowy te były powiązane z kwestią „gwarancji”.

Szef dyplomacji Rosji wypowiedział się również na temat możliwych nowych sankcji USA, których propozycję nazwał „załamaniem nerwowym”.

„(Jeśli USA wprowadzą sankcje - red.), my nie będziemy wymachiwać kijem (…). Będziemy reagować na rzeczywisty rozwój wydarzeń”

– oświadczył Ławrow.

W środę w Brukseli po raz pierwszy od 2,5 roku zebrała się Rada NATO-Rosja. Wcześniej odbyło się spotkanie delegacji Rosji i USA w Genewie, poświęcone „stabilności strategicznej”.

Rosja domaga się „prawnych gwarancji” nierozszerzania NATO, twierdząc, że czuje się zagrożona. Zachód broni zasady „otwartych drzwi Sojuszu” i żąda od Rosji deeskalacji w stosunku do Ukrainy.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo