Czwartek z „Codzienną”: Cień Rosji

Fuzja Orlenu z Lotosem staje się faktem. Koncern naftowy Saudi Aramco przejmie część udziałów w należącej do Grupy Lotos gdańskiej rafinerii, a węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu. Transakcja zmieni układ sił w Europie Środkowo-Wschodniej uniezależniając Polskę od dostaw rosyjskiej ropy i kończy postsowiecki podział stref wpływu w imporcie tego surowca. Transakcję krytykują byli i obecni politycy opozycji z Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

flickr.com/Marc Veraart/CC BY-ND 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Piotr Nisztor w czwartkowym numerze przypomina jak niektórzy zagorzali krytycy fuzji w przeszłości uczestniczyli w mocno wątpliwej wyprzedaży państwowego majątku. Obala także ich argumenty wedle których obecne fuzja jest wejściem w rosyjską orbitę. Wykazuje, że jest dokładnie odwrotnie i przypomina, że „otwarcia na Rosję nie krył Donald Tusk, stojąc na czele rządu PO-PSL. Nie tylko nie wiedział żadnego problemu w sprzedaży Lotosu Rosjanom (ostateczni do transakcji nie doszło), a także zacieśniania relacji z Władimirem Putinem. Za jego rządów doszło też do szeregu budzących wątpliwości prywatyzacji m.in. PZL Świdnik, PKP Cargo, czy Ciech. Część z tych transakcji cały czas bada prokuratura. Rząd PO-PSL miał też w planach prywatyzację narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT.”

Cień Rosji pada na wydarzenia wszystkich ostatnich dni. Po posiedzeniu Rady NATO – Rosja sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził jasno, że istnieje realne ryzyko wybuchu nowego konfliktu w Europie. Władze NATO nie wykluczają zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance w momencie, gdyby Rosja zdecydowała się na kolejną inwazję na Ukrainę.

W czwartek, co obszernie zapowiadamy w "Codziennej", Polska obejmuje faktyczne przywództwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Prezydencja Polski w Organizacji formalnie rozpoczęła się 1 stycznia. W Wiedniu, na posiedzeniu Stałej Rady OBWE, nastąpi oficjalne przekazanie prezydencji na ręce polskiego ministra spraw zagranicznych. Minister Rau przedstawi priorytety polskiej prezydentury. Jednym z głównych celów Polski będzie zapewnienie bezpieczeństwa w Europie. Od wielu lat jest ono zachwiane przez agresywne działania Rosji. 

Ta wszechobecność Rosji w przekazach medialnych od polityki po gospodarkę, pokazuje jasno jak destrukcyjny wpływ na nasze życie mają działania Putina, który konsekwentnie i bez oglądania się na cenę chce przywrócić podział stref wpływów w Europie. Zachęcam do lektury!

 

Źródło: niezalezna.pl

Jarosław Molga
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo