Tadeusz Filipkowski rzecznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej weźmie jednak udział w dzisiejszej debacie telewizyjnej po emisji ostatniej części filmu „Unsere Mütter, unsere Väter” na antenie TVP1.

Tadeusz Filipkowski udzielił wczoraj wywiadu portalowi niezależna.pl, w którym z goryczą mówił, że dyrekcja TVP nie odpowiedziała na maila od prezesa SZŻAK dotyczącego udziału przedstawiciela środowiska żołnierzy Armii Krajowej w dyskusji po szkalującym AK-owców filmie ZDF.

- Dziękuję portalowi niezależna.pl, bo w wyniku jego publikacji i dzisiejszej uchwale  prezydium naszego związku, otrzymaliśmy ok. godz. 14.00 zmianę stanowiska TVP odnośnie udziału osóbw dyskusji po serialu. Prezes wyznaczył mnie do tej debaty niejako „z marszu”. Będzie miała ona miejsce ok. godz. 22.00. Cieszy mnie, że ten twardy nacisk wywarł jednak pozytywny wpływ na TVP. W ten sposób należy z nimi postępować.  Prezydium ŚZŻAK uchwaliło dziś, że jest błędem telewizji to, że nie zaprasza nikogo naszego środowiska i my wobec tego stanowczo protestujemy - podkreśla Filipkowski.

Obok Tadeusza Filipkowskiego w programie prowadzonym przez Piotra Kraśko weźmie udział:
prof. Tomasz Szarota – historyk z Polskiej Akademii Nauk, Szewach Weiss - ocalony z Holcaustu, były ambasador Izraela w Polsce,  Adam Krzemiński – publicysta tygodnika „Polityka”,  Piotr Semka – publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, Andrzej Godlewski – wicedyrektor TVP1, Gerhard Gnauck - korespondent dziennika „Die Welt“ i Dr Thomas Weber - niemiecki historyk, jeden z konsultantów serialu ZDF i autor książki „Pierwsza wojna Hitlera”.