Andrzej Duda o połączeniu Orlenu z Lotosem: To wielkie wydarzenie!

To realizacja idei Trójmorza w praktyce - tak prezydent Andrzej Duda skomentował najnowsze informacje dotyczące połączenia Orlenu z Lotosem. "Dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy środkowej istotnie wzrasta" - wskazał na Twitterze.

Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen rozpoczął w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze skarbem państwa, który ma w Lotosie 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. PKN Orlen – decyzją KE – musi odsprzedać część aktywów Lotosu, by mógł dokonać fuzji z tym koncernem. Dziś PKN Orlen poinformował, że udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi MOL, a logistykę paliw - Unimot. PKN Orlen podał też, że kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek - przedstawiając partnerów przy przejmowaniu Lotosu - oświadczył, że przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji. "To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków" - mówił Obajtek.

Do tej sprawy odniósł się również prezydent RP.

- Połączenie Orlenu z Lotosem to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy. Dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy środkowej istotnie wzrasta. To realizacja idei Trójmorza w praktyce. Trzymam kciuki za końcowy sukces!

- napisał na Twitterze Andrzej Duda.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Orlen #Lotos

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo