Największa rosyjska agencja o „240 zamordowanych na granicy”. „Źródłem” polski dezerter

Nazajutrz po dezercji, Emil Cz. W białoruskiej telewizji opowiadał o „strzeleniu” w łeb dwóm wolontariuszom. Później opowiadał o dziesiątkach egzekucji, już na migrantach. Dziś mamy kolejną „aktualizację” wyobraźni Emila Cz. Dezerter, cytowany przez jedną z największych agencji informacyjnych w Rosji RIA Nowosti, przekonuje, że „wojsko polskie zamordowało ponad 240 migrantów”.

Emil Czeczko "wsławił się" ucieczką na Białoruś. Choć był polskim żołnierzem i powinien służyć Rzeczypospolitej, postanowił porzucić służbę, stając się trybikiem w propagandowej machinie Łukaszenki. Teraz udziela wywiadów białoruskim i rosyjskim mediom, opowiadając niestworzone historie o rzekomych zabójstwach migrantów czy wolontariuszy.

Najpierw mówił o „strzeleniu w łeb” dwóm osobom. Najbardziej aktualna wersja Emila Cz. mówi o ponad 240 egzekucjach, w których sam miał brać udział. Jego słowa chętnie komentuje strona rosyjska, a białoruskie media spekulują nawet, że może odbyć się "proces" dotyczący rzekomego "ludobójstwa".

W środę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti puszcza w świat słowa dezertera, że „wojsko polskie zabiło na granicy 240 migrantów”. Sam Cz. miał o tym opowiedzieć Białoruskiemu Komitetowi Śledczemu.

W komunikacie instytucji czytamy:

„podczas śledztwa w sprawie karnej Emil Cz. powiedział, że od 8 czerwca 2021 r. wraz z kolegami brał udział w zorganizowanych mordach na pasie granicznym i w okolicach wsi Siemianówka. Zamordowano 240 osób”.

Z ustaleń śledczych ma wynikać, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale 16 grudnia "opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi".

Emil Cz., jeżeli pojawi się w Polsce, zostanie aresztowany. Za dezercję grozi mu 10 lat więzienia.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, stwierdził, że "absurdalne oskarżenia" Emila Cz."są pożywką dla propagandy przeciwko Polsce".

- Narracja Emila Cz. jest bezpodstawna, ale wystarczy do dalszych ataków informacyjnych przeciwko RP. Kłamstwa Emila Cz. zyskują rezonans w mediach zaangażowanych w walkę informacyjną Rosji i Białorusi przeciwko Polsce - dodał na Twitterze Żaryn.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo