Ustawa o weryfikacji covidowej przeszła przez sejmową komisję. Jakie jest stanowisko prezydenta Dudy?

Projekt ustawy o weryfikacji covidowej został wczoraj przyjęty przez Komisję Zdrowia. Głosowało 37 posłów - za było 21 posłów, przeciw - 10, wstrzymało się 6. Szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany dziś w mediach o ten projekt ocenił, że prezydent Andrzej Duda jest zwolennikiem dobrowolnych szczepień. "Zachęca do nich (szczepień - red.). Przyjął trzy dawki szczepień, co jak wiadomo nie zapobiegło jego infekcji, ale tę infekcję przechodzi bardzo łagodnie" - przyznał minister.

Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/KPRP

W Polskim Radiu 24 Paweł Szrot był pytany o stanowisko prezydenta w sprawie projektu ustawy o weryfikacji covidowej, którą rozpatrzyła we wtorek sejmowa Komisja Zdrowia.

"Nie wiemy jeszcze, w jakim ostatecznie kształcie ten projekt wyjdzie z Sejmu i Senatu. Kiedy wyjdzie, będziemy go analizować"

- powiedział. Podkreślił również, że "jeśli chodzi o testowanie, to oczywiście ono jest potrzebne". "Pracownicy Kancelarii Prezydenta, którzy mają kontakt z głową państwa, testują się regularnie" - zapewnił.

Szrot przypomniał, że "prezydent jest zwolennikiem dobrowolnych szczepień, zachęca do nich". "Przyjął trzy dawki szczepień, co jak wiadomo nie zapobiegło jego infekcji, ale tę infekcję przechodzi bardzo łagodnie. To potwierdza zasadność tych szczepień" – wskazał minister.

Dopytywany o samopoczucie prezydenta, Szrot powiedział, że Andrzej Duda "czuje się dobrze, właściwie nie ma objawów". Jak dodał, prezydent "wypełnia swoje obowiązki na tyle, na ile pozwalają przepisy prawa izolacji". "Pan prezydent pracuje głównie na dokumentach, odbywa różne rozmowy telefoniczne. Cały czas jest aktywny" – zaznaczył.

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła we wtorek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania w Sejmie.

Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo