„Nasz Dziennik” uderza w Episkopat. Ostry spór o KAI

  

Na łamach „Naszego Dziennika” opublikowany został artykuł, w którym powołana przez Episkopat Katolicka Agencja Informacyjna została nazwana „ośrodkiem ateistycznym”. Rzecznik przewodniczącego Rady Programowej KAI stwierdza, że „publikowanie oszczerczych pomówień wobec tak zasłużonej instytucji powołanej i nadzorowanej przez Konferencję Episkopatu Polski, jest próbą rozbijania jedności Kościoła i sianiem zamętu w umysłach wiernych”.

To nie pierwszy przypadek, kiedy media związane z o. Tadeuszem Rydzykiem atakują redakcje prasy katolickiej. „Nasz Dziennik” wdawał się już m.in. w spór z „Gościem Niedzielnym”, teraz jednak uderzył w Katolicką Agencję Informacyjną, która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. KAI nadal jest własnością Episkopatu, więc opublikowany na łamach „Naszego Dziennika” tekst ks. prof. Czesława Bartnika, w którym działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej została uznana za rozbijającą Kościół i zrównana z działaniami sił antykościelnych i antypolskich jest atakiem bezpośrednio na Episkopat, który nie mógł przejść bez echa.

Oświadczenie w tej sprawie wydał już ks. Krzysztof Podstawka - rzecznik abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Rady Programowej KAI.

- W imieniu Ks. Abpa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, który jest z ramienia Episkopatu Przewodniczącym Rady Programowej KAI, wyrażam stanowczy protest z powodu mijających się z prawdą i krzywdzących opinii, wyrażonych pod adresem Agencji. Katolicka Agencja Informacyjna, jako druga co do wielkości agencja religijna w Europie i pierwsza w regionie środkowo-wschodnim, została powołana do istnienia decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1993 roku. Od tamtej pory codziennie i niestrudzenie zbiera i przekazuje informacje ilustrujące życie i działalność Kościoła Katolickiego w Polsce i na świecie. Stanowi w ten sposób podstawowe źródło informacji dla dziennikarzy innych ośrodków medialnych oraz duszpasterzy i wszystkich osób zainteresowanych wiadomościami z życia Kościoła – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na łamach serwisu e-kai.pl

Rzecznik przewodniczącego Rady Programowej KAI podkreśla, że Katolicka Agencja Informacyjna stara się opisywać całość zjawisk związanych z Kościołem, a publikowane przez nią depesze zawierają także obraz Kościoła w mediach świeckich i niejednokrotnie poruszają trudne kwestie z życia Kościoła starając się ukazywać je w pełnym świetle, w oparciu o dziennikarską rzetelność i prawdę.

- W tym kontekście publikowanie wspomnianych powyżej oszczerczych pomówień wobec tak zasłużonej instytucji powołanej i nadzorowanej przez Konferencję Episkopatu Polski jest próbą rozbijania jedności Kościoła i sianiem zamętu w umysłach wiernych. Wpisuje się niestety – ufam, że wbrew woli autora i redakcji – w program walki z Kościołem, przed którą chce rzekomo przestrzegać – napisał w oświadczeniu ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,e-kai.pl


Wczytuję komentarze...

Dzisiaj matura po... hiszpańsku

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Maturzyści przystąpią dzisiaj do pisemnego egzaminu z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze.

Język hiszpański jest piątym – po angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim – wybieranym językiem obcym na maturze. Chęć jego zdawania na poziomie podstawowym zadeklarowało 624 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Część absolwentów po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z francuskiego na poziomie rozszerzonym. Rozpocznie się on o godz. 14.00. Chęć jego zdawania zadeklarowało 913 tegorocznych absolwentów.

Nie są oni jedynymi, którzy we wtorek będą pisali egzamin z hiszpańskiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników.

Egzamin z języka angielskiego został przeprowadzony 8 maja, z niemieckiego – 14 maja, z rosyjskiego - 16 maja, z francuskiego - 17 maja. Termin przeprowadzenia egzaminu z włoskiego wyznaczono na 22 maja.

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, które zostaną przeprowadzone podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Chodzi o języki białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości zostaną przeprowadzone 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języka kaszubskiego, a dzień wcześniej z łemkowskiego.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru – może ich wybrać maksymalnie sześć.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru są zdawane na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Wśród maturzystów – co roku – są osoby, które decydują się zdawać egzaminy z kilku języków obcych. Stąd w przypadku niektórych języków liczba abiturientów zdających egzamin na poziomie rozszerzonym jest większa niż liczba zdających na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl