Ta gra planszowa ma 4 tysiące lat

Polscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w Omanie odkryli grę sprzed 4 tysięcy lat. Planszę zrobiono z kamienia, na którym wyryto pola i zagłębienia. To bardzo rzadkie znalezisko, kilka podobnych odkryto niegdyś na terenach dawnej Mezopotamii. „W jednym z pomieszczeń dużego budynku znaleźliśmy planszę do gry! To najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane znalezisko” – napisał kierownik badań prof. Piotr Bieliński.

Rejon wsi Ayn Bani Saidah, w której prowadzone są wykopaliska, był w pradziejach miejscem strategicznie położonym na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al-Ayn na północy oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie.

Osada z okresu Umm an-Nar jest wyjątkowa między innymi dlatego, że znajdują się w niej cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa. Mimo swych rozmiarów, blisko 20 m średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni i została odkryta dopiero podczas wykopalisk. Funkcja tych wież czeka ciągle na wyjaśnienie.

– mówiła dr Agnieszka Pieńkowska z CAŚ UW.

fot. J. Śliwa/PCMA UW

Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu. Według prof. Bielińskiego pokazuje to, że osada uczestniczyła w tym lukratywnym handlu, o którym wspominają źródła pisane z Mezopotamii. Oman był potęgą metalurgiczną tamtej epoki. Według polskich badaczy ich najnowsze odkrycia pokazują, że obszar badań miał w starożytności większe znaczenie, niż dotąd sądzono, i kryje jeszcze wiele niespodzianek.

 

 

 


Źródło: pap.pl, niezależna.pl

#archeologia polska #Oman #gra planszowa #starożytność

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo