Uczniowie na Litwie co tydzień będą robić test

Wszyscy uczniowie na Litwie w każdy piątek będą otrzymywać w szkołach bezpłatne testy antygenowe na obecność Covid-19, które trzeba będzie wykonać w niedzielę, przed powrotem do klas w poniedziałek – poinformowała premier kraju Ingrida Szimonyte.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szefowa rządu podkreśliła, że w obliczu zbliżającej się fali zakażeń wariantem Omikron ważne jest utrzymanie nauki stacjonarnej.

„Dla rządu ważne jest, aby zachować otwarte szkoły” – powiedziała Szimonyte.

Co tydzień w szkołach rozdanych zostanie około 350 tys. testów antygenowych. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, w trybie natychmiastowym trzeba będzie wykonać test PCR.

Praktyka powrotu do szkół tylko z negatywnym testem na Covid-19 została zastosowana na Litwie podczas ferii jesiennych i zimowych. W ocenie specjalistów jesienią pozwoliło to na kilka miesięcy wyhamować wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji Omikronem przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy wzrost zakażeń będzie wówczas wynosił około 9 tys.

Minionej doby na Litwie odnotowano 2680 nowych przypadków koronawirusa, zmarło dziewięć osób z Covid-19. Liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 1182. Przed tygodniem było to 755.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo