W najnowszym tygodniku „Gazeta Polska”: Rosyjska enklawa w Polsce – tajemnica miasta dezertera Emila Czeczko

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od 12 stycznia 2022 r. szczególnie polecamy okładkowy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego: „Rosyjska enklawa w Polsce. Tajemnice miasta dezertera Emila Czeczki” oraz wywiad z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Będzie też o wszystkich aferach Romana Giertycha, bilansie pierwszego roku Bidena oraz przewrocie w Kazachstanie. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Gazeta Polska

Z jednej strony półświatek gangsterów, przemytników i biznesmenów powiązanych z rosyjskimi służbami, z drugiej – współpracująca z Rosjanami uczelnia, z którą związani są dziennikarz wydający gazetę nagrodzoną przez ambasadora Rosji, generał od afery z raportem WSI oraz rzecznik Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, którego żona wychwalała „gościnność przyjaciół z Rosji”. To właśnie w Bartoszycach – mieście położonym 17 km od granicy z obwodem kaliningradzkim – mieszkał, dorastał i zaczynał służbę wojskową dezerter Emil Czeczko.
- ujawnia w swoim tekście Grzegorz Wierzchołowski

Ponadto w numerze:

  • Wszystkie afery Romana Giertycha 

Polityczna kariera ukrywającego się przed organami ścigania byłego wicepremiera zawisła na włosku już 20 lat temu. Wtedy – za rządów SLD – prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyprowadzenia pieniędzy z kaliskiego banku, gdzie zasiadał w radzie nadzorczej. Postępowanie toczyło się osiem lat. „Mózg” całej afery krótko po skierowaniu przeciwko niemu aktu oskarżenia zginął w wypadku samochodowym.
- więcej w tekście Magdaleny Nowak.

  • Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem 

Zawsze staram się zwracać uwagę na to, że Nord Stream 2 nie eksportuje wyłącznie gazu, ale eksportuje też rosyjską kulturę biznesu. Widać to po biznesowych powiązaniach wpływowych osób w niemieckich elitach politycznych, podobnie jest w Austrii, w mniejszym może stopniu we Francji. Ale widać tu niemałą skalę uzależnienia. My w Polsce Rosję znamy i rozumiemy lepiej niż nasi partnerzy, sojusznicy i przyjaciele na Zachodzie.
- mówi „Gazecie Polskiej” prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. Rozmawiają Maciej Kożuszek i Piotr Lisiewicz

  • Przewrót w Kazachstanie

Sytuacja nieco przypomina rok 1956 czy 1970 w PRL. Wykorzystując społeczny bunt, jedna frakcja w obozie rządzącym rozprawiła się z inną. W tym wypadku prezydent Tokajew uderzył we frakcję „nadprezydenta” Nazarbajewa. Reform oczywiście nie będzie, są za to rosyjscy żołnierze w Kazachstanie.
- czytamy w tekście Antoniego Rybczyńskiego

  • Bilans pierwszego roku Bidena 

Największe projekty prezydenta Joego Bidena albo okazały się totalną klęską, jak wycofanie wojsk USA z Afganistanu, albo w ogóle nie ruszyły z miejsca, jak wielkie plany wydatkowe. Najgorsze dla samego prezydenta i jego otoczenia może być jednak to, że w nadchodzącym roku jeszcze bardziej zmniejszy się jego pole manewru. 
- pierwszy rok prezydentury Bidena bierze pod lupę Maciej Kożuszek.

  • Pokłon cara Iwana Groźnego 

„Stefan Batory pod Pskowem” – gdyby zapytać Polaka, z czym kojarzy mu się wojna polsko-rosyjska z lat 1577–1582, zapewne natychmiast przywołałby ten słynny obraz Jana Matejki. Jest na nim odmalowana symboliczna scena, w jakiejś mierze odnosząca się do podpisanego 15 stycznia 1582 roku, w Jamie Zapolskim, rozejmu kończącego zmagania wojenne. Obraz ten ma także nieobecnego bohatera… Iwana Groźnego.
- okoliczności tych przełomowych wydarzeń przypomina Tomasz Łysiak.
 

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

 

#Gazeta Polska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo