Falą dźwiękową w smog! Trwają testy polskiego wynalazku

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie testuje od poniedziałku w Kalwarii Zebrzydowskiej urządzenie generujące fale dźwiękowe, które ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu.

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

Rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Baluś poinformował, że wynalazek naukowców z AGH może poprawić stan powietrza w gminie

To rodzaj „działa”, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie groźny dla zdrowia.
- wyjaśnił.

Rzecznik magistratu zaznaczył, że podobnego urządzenia do ochrony pól przed gradem używają rolnicy. Zdaniem naukowców z AGH sprawdzi się ono też w walce ze smogiem.

Próby z antysmogowym generatorem, które zostaną przeprowadzone w Kalwarii Zebrzydowskiej, to pokłosie wspólnego projektu uczelni i miasta pod nazwą „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”. Eksperyment zainicjowano mając na względzie zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza.

Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska.
- powiedział Baluś.

Jak dodał, że generator jest już przygotowany do pierwszych prób. Badania będą prowadzone do 15 lutego. Urządzenie stanęło na terenie jednego z zakładów.

W godzinach od 7:00 do 20:00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych. Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie określić konkretnych dat oraz godzin.
- zaznaczył.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób, a w całej gminie ok. 20 tys. 
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo