Dymisja po wywiadzie w „Jewish News”. Pełnomocnik rządu odwołany przez szefa MSZ

Minister Zbigniew Rau podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską - poinformował rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina. Ma to związek z kontrowersyjnymi wypowiedziami Nowaka w zagranicznej prasie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Niedawno rozpoczęła się procedura odwołania ambasadora RP w Czechach po jego nieodpowiedzialnych wypowiedziach dotyczących kwestii Turowa. Ale to nie jedyny dyplomata, który w zagranicznych mediach przedstawiał tezy sprzeczne z polskim stanowiskiem. Kolejnym był pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Marek Nowak, który publicznie skrytykował działania PiS wobec środowisk żydowskich.

W wywiadzie dla "Jewish News" Jarosław Marek Nowak krytykował m.in. nowelizację ustawy o IPN, wokół której było głośno w 2018 roku.  "Poprawki w prawie IPN, które dotyczą badań historyków, to jedna z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie" — stwierdził nieoczekiwanie Nowak.

Gazeta "Jewish News" wskazywała również, że Polska nie ma prawa ani organizacji, która pozwalałaby żydowskim ofiarom Holokaustu odzyskać odebrane im mienie.

- Czemu tak jest? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że problem polega na tym, że my Polacy, a nie rząd, nie wiemy dokładnie, co jest dobre, a co złe

- stwierdził były już pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską. "Z perspektywy kogoś, kto mieszka w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, wydaje się to dość oczywiste: po prostu zwróćcie mienie" - dodał.

Jednak Jarosław Marek Nowak przekonywał, że "z perspektywy przeciętnego obywatela Polski nie jest to takie oczywiste", ponieważ Polacy "postrzegają siebie jako wyrwanych z półwiecza decyzji narzuconych im przez okupantów — najpierw nazistowskich, potem sowieckich". Nowak uznał, że obecne podejście polskich władz nie będzie mogło trwać wiecznie. "Myślę, że w pewnym momencie Polska naprawdę będzie musiała dojść do wniosku, że musimy coś z tym zrobić" — stwierdził.

Kiedy tylko słowa Nowaka dotarły do Polski, odbiły się szerokim echem.- Co to za pajac? Kolejny „dyplomata” w zagranicznej prasie obraża Polskę - pisał ostro europoseł Patryk Jaki.

Reakcja MSZ była stanowcza - Nowak stracił stanowisko, o czym poinformował rzecznik resortu Łukasz Jasina:

W najnowszym numerze "Gazety Polskiej" - w sprzedaży od środy - przeczytacie wywiad z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Zapraszamy do lektury!

 

Źródło: niezalezna.pl

#Jarosław Nowak #diaspora żydowska

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo