Czternasta emerytura również w 2022 roku? Minister finansów: Jesteśmy gotowi! „Nie można wykluczyć”

Trzeba pamiętać, że w ramach Polskiego Ładu podatnicy dostaną do kieszeni ponad 17 mld złotych. To jest ogromna liczba ludzi. To historyczna zmiana przywracająca sprawiedliwość. Do tej pory było tak, że ci co więcej zarabiali, procentowo płacili mniejsze podatki - mówił w programie "Sygnały Dnia" Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów. Polityk wspomniał także o możliwości wypłaty czternastych emerytur w 2022 roku.

Polskie Radio

W styczniu niektóre osoby, m.in. nauczyciele i część służb mundurowych, otrzymali niższe wynagrodzenia niż w grudniu ub.r. Szybko okazało się, że powodem takiego stanu rzeczy było błędne obliczenie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawców. Prowadząca Katarzyna Gójska pytała swojego gościa, kiedy pracownicy odzyskają swoje pieniądze. 

"Mam nadzieję, że w tym tygodniu, najpóźniej do wypłat z lutego wszystko będzie skorygowane. Te nadpłaty podatku będą zwrócone i będziemy mogli pożegnać ten kłopot. Polski Ład to historyczna zmiana w kwocie wolnej od podatku. Zwiększamy ją aż do 30 tysięcy, to jest bardzo znacząca różnica. Sporo osób nie złożyło do swoich pracodawców PIT-2, co pozwala na rozłożenie kwoty wolnej na cały rok. Gdy kwota wolna wynosiła 40 parę złotych, to nie było różnicy. W tym roku jest to ponad 400 złotych, więc są to poważne kwoty"

- zaznaczył Kościński. 

Czy ci, którzy otrzymali w styczniu mniejsze wynagrodzenia, będą musieli podejmować jakieś działania? 

"Podatnik nic nie musi robić, działania wykonują pracodawcy. Płatnicy muszą skorygować zaliczki na podatek niezwłocznie. Jest to nadpłata podatku, więc ten zwrot byłby na koniec roku. Będziemy to zwracać od razu. Pracodawca jest zobowiązany, by zwrócić to bardzo szybko"

- mówił minister finansów. 

Polski Ład powinien być odłożony w czasie? 

W wielu dzisiejszych gazetach pojawiają się wezwania rozmaitych publicystów i ekspertów od prawa podatkowego, aby zmiany w ramach Polskiego Ładu zostały odłożone w czasie. Ich zdaniem program wywołuje chaos i komplikacje kadrowo-księgowe w firmach. 

"Po pierwsze kto by chciał, by emeryt dostał zwiększone emerytury za rok a nie teraz? Jak również kwota wolna: kto by chciał ją za rok? Zamiast 5000 ma teraz 30 000 złotych"

- odpowiedział polityk. 

Dodał, że "na Polskim Ładzie skorzysta 18 milionów podatników, a dla 23 milionów jest on korzystny albo neutralny. Mamy ogromną rzeszę osób, która na tym skorzysta".

"Jest to normalne, że jak ktoś dostaje więcej, to nie pisze o tym w mediach. A ci, którzy dostali troszkę mniej, to są bardzo głośni. Trzeba pamiętać, że ponad 17 mld złotych podatnicy dostaną do kieszeni. To jest ogromna liczba ludzi. To historyczna zmiana i to przywraca sprawiedliwość. Do tej pory było tak, że ci co więcej zarabiali, procentowo płacili mniejsze podatki

- podkreślił. 

Czy będzie czternasta emerytura w 2022 roku? "Nie można wykluczyć"

Katarzyna Gójska pytała ministra finansów o jego wczorajszą wypowiedź na temat czternastej emerytury. 

"To jest przykład, jak fake news się tworzy. Ja powiedziałem, że Ministerstwo Finansów jest przygotowane na każdą ewentualność. To nie jest rola MF, żeby decydować, czy będzie czternasta czy piętnasta emerytura. My jesteśmy gotowi na taką ewentualność. Trzeba przypomnieć, że Polski Ład stworzył czternastą emeryturę na stałe. Ci emeryci, którzy mają najniższą emeryturę, będą dostawać 1200 złotych więcej rocznie, więc w ten sposób dostają prawie tyle co czternastka. Nie można jednak wykluczyć, że czternasta emerytura będzie wypłacona w 2022 roku

- powiedział minister. 

 

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo