50 pralek trafiło do Domów Samotnych Matek. Fundacja Małych Stópek dziękuje Czytelnikom "Gazety Polskiej"

- Co ciekawe, deklaracja "Gazety Polskiej" pojawiła się w tym czasie, kiedy „Gazeta Wyborcza” zbierała na Strajk Kobiet - mówi nam ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek. Chodzi o wspólną inicjatywę ze Strefą Wolnego Słowa. Za pieniądze z prenumeraty naszych tytułów udało się wspomóc Domy Samotnych Matek w całej Polsce. - Skłaniam do chwili refleksji, jak czuje się kobieta, która samotnie wychowuje dziecko, dzieci, a która została obdarowana tym sprzętem - dziękuje ks. Kancelarczyk Czytelnikom SWS.

Facebook/@FundacjaMalychStopek

50 pralek to dużo? Zależy, jak na to spojrzeć. W morzu potrzeb Domów Samotnej Matki w całej Polsce niezbyt, choć jest to realna pomoc i ulga dla kobiet tam przebywających bądź decydujących się samodzielność. Dokładnie tyle sprzętu przekazano jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. To za sprawą wspólnej inicjatywy Strefy Wolnego Słowa i Fundacji Małych Stópek.

Głośna akcja tytułów prasowych SWS odbyła się pod koniec 2020 roku. „Przychód ze sprzedaży prenumeraty elektronicznej „Gazety Polskiej” i/lub „Gazety Polskiej Codziennie” w całości zostanie przeznaczony na Fundację Małych Stópek”

- informowaliśmy wówczas na niezalezna.pl.

Była to odpowiedz na protesty zwolenników aborcji, które zaczęły się od dnia, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

„Pokażmy, że liberalne podejście do aborcji nie jest stanowiskiem większości. Kup tygodnik, przyklej naklejkę np. na swoim aucie, na drzwiach domu” - zachęcała SWS.

50 pralek. „A co! Mamy rozmach”

Podsumowanie akcji przekazał w mediach społecznościowych ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

- Takich akcji mamy wiele w ciągu roku. Mamy czym się chwalić. W przestrzeni publicznej często słyszy się, że obrońcy życia myślą tylko o nienarodzonych, a później już nie ich sprawa… Właśnie dlatego musimy pokazywać nasze działania - tłumaczy w rozmowie z niezalezna.pl ks. Kancelarczyk.

Podczas rozmowy, duchowny wyraźnie ciężej oddycha. - Zasapany jestem. Pakuję samochód w artykuły kosmetyczne, które zawiezione będą do chorzowskiego DPS-u. Skromnie licząc, wartość tego, co mam w aucie, to około 20 tysięcy złotych. To drobna sprawa, ale tym też się chętnie pochwalę. Właśnie po to, by było świadectwo, że my, obrońcy życia, dbamy nie tylko o nienarodzonych, ale też osoby starsze - tłumaczy.

Spośród sprzętu AGD, - mówi dalej - „pralki to nieustanna potrzeba”. - Kupujemy je większymi partiami, przez co mamy na nie lepsze ceny. 50 pralek, które przekazaliśmy przed Świętami do wszystkich Domów Samotnej Matki w Polsce, to wspólna inicjatywa - razem z czytelnikami „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” - przypomina. 

Prezes Fundacji opowiada, że „kobiety, które są w trudnej sytuacji, a opuszczają Dom Samotnej Matki, mają bardzo trudno”. - Ciężko im powiązać koniec z końcem. Gdy udaje się im pozyskać jakieś lokum bez tego sprzętu, jest ciężko. Stąd właśnie taka inicjatywa Fundacji Małych Stópek - tłumaczy.

Przekazuje, że ogłosił kolejną zbiórkę na kolejny sprzęt AGD. - Już widzę, że pieniędzy starczy na kilkanaście. Do końca tego miesiąca kupimy pewnie kolejne 20 pralek - przyznaje z satysfakcją.

Podkreśla, że „Fundacja Małych Stópek na szczęście nie korzysta z żadnych środków państwowych, projektów, grantów i tego typu pomocy finansowej”. - Tak czytamy słowa św. Jana Pawła II o „powszechnej mobilizacji sumień”. Rozumiem to jako mobilizację ludzi, konkretnych osób, nie instytucji - odnosi się do encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae.

Pytamy o fragment wpisu na Facebooku. Konkretnie ten:

„Tylko proszę nie narzekać na dar od Gazety Polskiej ...szefostwo Gazety W...ej raczej by nie wpadło na taki pomysł, bo przecież Fundacja Małych Stópek nie jest za a..bor...cją”.

- To element cywilizacji śmierci. Napisałem to, bo czułem się w obowiązku podziękować czytelnikom „Gazety Polskiej”. Co ciekawe, deklaracja tygodnika pojawiła się w tym czasie, kiedy „Gazeta Wyborcza” zbierała na Strajk Kobiet

- przypomina nasz rozmówca.

Na koniec ks. Kancelarczyk zwraca się do czytelników SWS.

- Ja jestem tylko prezesem Fundacji Małych Stópek. Nie cierpię, gdy prezesów organizacji niesamowicie się wywyższa, podczas gdy są tylko małym elementem. Wszystkich, którzy przyłożyli się do przekazania tych pralek, skłaniam do chwili refleksji, jak czuje się kobieta, która samotnie wychowuje dziecko, dzieci, a która została obdarowana tym sprzętem. O ile lżej ma w życiu, jeśli pranie wiruje się w pralce. Taka świadomość to wyraz wielkiego podziękowania, a dla mnie zachęta, by dalej działać w tym kierunku

- mówi nam.

Inne inicjatywy Fundacji Małych Stópek

W rozmowie prezes Fundacji przywołuje kolejną inicjatywę. - 6 stycznia zakończyliśmy akcję Paczuszka dla Maluszka. Polegała na zbiórce dziecięcych artykułów kosmetycznych dla kobiet w ciąży. Po to, by miały perspektywę, bezpieczne spojrzenie na przyszłość. Objęliśmy tą akcją wszystkie Domy Samotnych Matek, hospicja perinatalne, ośrodki przedadopcyjne, hospicja dziecięce. Wręcz szukaliśmy tych ośrodków, do których pomoc mogłaby trafić - opowiada ksiądz. To dlatego - jak akcentuje - że „wartość tej zbiórki to około 10 milionów złotych!”.

- Ludzie dziwią się, nie dowierzają. Pytają, dlaczego o tym nie słyszeli. Nie słyszą, bo przez medialne gardło głównego nurtu to nie przejdzie. Fundacja, która pomaga kobietom w ciąży tak, aby nie dokonywały aborcji. To nie przejdzie…

- słyszymy dalej.

W analogicznej zbiórce w roku poprzednim udało się zebrać artykuły o wartości 2 milionów złotych. - Protesty, które miały miejsce rok temu, bardzo mocno nas zdopingowały - przyznaje prezes Fundacji, nawiązując do tzw. Strajku Kobiet.Pralek nigdy za wiele. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć trwającą akcję, proszeni są o wpłaty na konto fundacji. Dane poniżej:

Fundacja Małych Stópek 

ul. Świętego Ducha 9 

70-205 Szczecin

przelewy krajowe/

nr konta: 13 2030 0045 1110 0000 0231 0120

tytuł przelewu: DAROWIZNA PRALKA

przelewy z zagranicy/

SWIFT (BIC): PPABPLPK

IBAN: PL 13 2030 0045 1110 0000 0231 0120 

tytuł przelewu: DAROWIZNA PRALKA
 

 

Źródło: niezalezna.pl

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo