Odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu

W Radomiu odsłonięty zostanie pomnik śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Budowa pomnika, który stanie przy ulicy Żeromskiego, była możliwa dzięki dobrowolnym datkom. Prezydent Lech Kaczyński był honorowym obywatelem Radomia.

Krzysztof Sitkowski
W Radomiu odsłonięty zostanie pomnik śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Budowa pomnika, który stanie przy ulicy Żeromskiego, była możliwa dzięki dobrowolnym datkom. Prezydent Lech Kaczyński był honorowym obywatelem Radomia.

Wcześniej na Placu Konstytucji 3 Maja otwarta została wystawa plenerowa "Warto być Polakiem", a później w kościele o.o. Bernardynów (ul. Żeromskiego) odbyła się  msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liczna grupa parlamentarzystów.
- To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji powiedział Kaczyński.

Przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, dlatego - jak powiedział Kaczyński - „ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić".

Przed odsłonięciem pomnika odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w klasztorze o. Bernardynów, w pobliżu którego stanął pomnik pary prezydenckiej. We mszy uczestniczyli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp. Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup pomocniczy łowicki Józef Zawitkowski.- Rad dom, by Ci tu zbudował, panie prezydencie - mówił bp Zawitkowski. Potem zwrócił się do mieszkańców: "Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą".

- To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów", mówiliście, "kartoflane nosy" mówiliście na nas (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (...) - mówił w homilii bp Zawitkowski.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Po uroczystości odsłonięcie pomnika odbędzie się koncert Jana Pietrzaka.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo