Wody ściekowe zakażone Omikronem

W Hiszpanii, gdzie nasila się liczba zakażeń wariantem Omikron, notowane jest największe stężenie cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych. Przybywa też pacjentów kilkakrotnie zainfekowanych SARS-CoV-2.

Alexandra_Koch / CC0

Jak podały hiszpańskie służby sanitarne, rekordowy poziom występowania koronawirusa dotyczy m.in. wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Według stołecznej stacji telewizyjnej Telecinco analiza wód ściekowych w regionie stolicy Hiszpanii dowodzi „nienotowanego” nigdy wcześniej poziomu stężenia koronawirusa.

Tymczasem według telewizji Antena3 już w grudniu 2021 r. w całej Hiszpanii notowany był rekordowy poziom występowania cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych największych miast.

Telewizja wskazała, że laboratoria stacji uzdatniania wody potwierdzają, iż w kanalizacji hiszpańskich miast pojawił się już nowy wariant Omikron.

Służby medyczne zaznaczają, że właśnie Omikron jest odpowiedzialny za szybko rosnącą w Hiszpanii liczbę osób, które na Covid-19 chorowały już kilkakrotnie. W skali kraju osób takich są już tysiące.

W samej tylko Katalonii, na północnym wschodzie, od marca 2020 r. koronawirusem zakaziło się trzykrotnie ponad 330 osób. Jeden z pacjentów chorował na Covid-19 aż cztery razy.

Od końca grudnia ub.r. w Hiszpanii notowany jest bardzo wysoki poziom zachorowań na Covid-19. Dobowa liczba infekcji przekracza tam poziom 100 tys.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo