Wielki wynalazca ma grób w muzeum

Człowiek, dzięki któremu cały świat może cieszyć się elektrycznością, który nieustannie pracował nad alternatywnymi źródłami energii, autor ponad 300 patentów, wynalazca radia, elektrowni wodnej, baterii słonecznej – zmarł w pokoju hotelowym, w Nowym Jorku, 7 stycznia 1943 roku o godzinie 22:30. Jego ciało odnalazła pokojówka. W pogrzebie Nikola Tesli uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Kilka dni później wszystkie należące do niego przedmioty zostały bezprawnie skonfiskowane przez Alien Property Custodian (urząd ds. własności należącej do cudzoziemców). Tesla był formalnie obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Tesla w laboratorium

Urodził się w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji (wówczas Austro-Węgry). Był synem prawosławnego kapłana Milutina Tesli i Georginy Mandić. Mówił potem, że intelekt odziedziczył po matce oraz że tak naprawdę najbardziej uzdolnioną osobą, „intelektualnym gigantem” w rodzinie był jego brat, który zginął w wypadku jako nastolatek. Nauczyciele szybko zorientowali się, że Nikola jest geniuszem, szkoła wystarała się o stypendium dla niego i w ten sposób trafił na politechnikę w Grazu, a stamtąd do pracy w Budapeszcie i Paryżu. Jego marzeniem było pracować z Thomasem Edisonem, dlatego złożył wypowiedzenie i wsiadł na statek do Nowego Jorku. W kieszeni garnituru wiózł rekomendacje z Europy, w których napisano między innymi, że jest w stanie „rozwiązać każdy problem”. Swe pierwsze swe kroki na kontynencie Tesla skierował prosto do laboratorium Edisona i z miejsca dostał posadę. Edison dał mu zadanie specjalne – zwiększenie wydajność elektrowni o 50 procent. Młodemu inżynierowi się to udało, ale powiedział wielkiemu wynalazcy, że przejście na prąd zmienny (Edison używał prądu stałego) da mu kolejne 50 procent mocy. Jednak Edison odrzucił ten pomysł, a w dodatku nie wypłacił należnej Tesli premii.

Edison

W związku z tym Mikołaj złożył wypowiedzenie. Od tej pory stali się najzacieklejszymi wrogami. Po roku powstała firma Tesla Electric Light Company, która z powodzeniem zaczęła stosować prąd zmienny i powoli przejmować rynek energetyczny w USA. Po kilku latach Edison został zmuszony do na prąd zmienny we wszystkich swoich elektrowniach.

Gdy Pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa. Dzieli czas na miliardowe części sekundy i wytwarza energię wystarczającą na wykonanie ogółu pracy w całych Stanach Zjednoczonych. Wierzy, że elektryczność pozwoli rozwiązać kwestię zatrudnienia (…). Wedle teorii pana Tesli jest rzeczą pewną, że w przyszłości najcięższą pracą będzie wciskanie elektrycznych guzików.

– pisał w 1894 roku amerykański dziennikarz Arthur Brisbane.

W 1899 roku miał miejsce niesamowity eksperyment: w okolicach Colorado Springs Tesla zbudował wysoką na 24,5 m wieżę oraz 43-metrowy metalowy maszt i za pomocą specjalnej cewki wytworzył napięcie kilku milionów woltów. Na pustkowiu pojawiły się błyskawice z piorunami oświetlając ogromny obszar i płosząc konie. Widać było ognie św. Elma. Teslę nazwano Czarodziejem.

Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby spalania węgla, gazu czy innych paliw.

– mówił wynalazca.

Tymczasem konflikt z Edisonem trwał. Oskarżali się wzajemnie o oszustwa, kłamstwa i ignorancję. Prawdopodobnie obaj mogli dostać nagrodę Nobla, ale perspektywa osobistego spotkania się spowodowała, że obaj odmówili. Tesla przeżył Edisona o 12 lat. Prochy „Czarodzieja” zamknięte w szczerozłotej kuli spoczywają w muzeum w Belgradzie.

Urna z prochami Tesli

 

 


Źródło: niezależna.pl

#Nikola Tesla #Tomasz Edison #prąd #wynalazki #konflikt wynalazców

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo