Jeden z najsłynniejszych portretów Chopina w Warszawie

Jeden z najbardziej znanych portretów kompozytora, pędzla Ary Scheffera, można oglądać do 30 stycznia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Obraz wypożyczony z Muzeum Dordrechtu (Holandia), rodzinnego miasta malarza jest prezentowany na wystawie czasowej "Chopin. Potęga znaku".

Wikipedia

- Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie, obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu" – podkreśliła kuratorka wystawy Marta Tabakiernik. "Możemy się o tym przekonać, wypatrując nawiązań do portretu - bardziej lub mniej przetworzonego - w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza i Agaty Anny Gaber

– wyjaśniła.

Również do tego portretu nawiązał Andrzej Heidrich projektując banknot o nominale 5000 zł emitowany w latach 80. XX wieku. Jak pisał Stefan Kisielewski: "Chopin jest jak ów magiczny przedmiot, mający w każdym zwierciadle różne odbicie". "W tych różnorodnych zwierciadłach współczesnej kultury znajdujemy nie tylko odbicia Chopina, ale i ludzkich potrzeb, oczekiwań i wartości" - czytamy na stronie Muzeum.

8 stycznia o godz. 16 gości muzeum oprowadzi po wystawie Marta Tabakiernik, natomiast 22 stycznia - dr Seweryn Kuter.

Natomiast 15 stycznia o godz. 15 w cyklu "Salon Chopinowski" odbędzie się wykład historyka sztuki Przemysława Głowackiego, przybliżający postać i twórczość Ary Scheffera.

Wydarzenie realizowane jest w ramach #RokRomantyzmuPolskiego.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo