Czaszka człowieka-smoka

W 1933 roku robotnik chiński pracujący przy budowie mostu Dongjiang w Harbinie, znalazł niemal kompletną, bardzo starą i dziwną czaszkę. Nie przypominała ona współczesnej czaszki ludzkiej – miała niemal kwadratowe oczodoły, grube grzbiety brwiowe i przerośnięte zęby, ale była na tyle masywna, że mogła pomieścić mózg porównywalny wielkością do mózgu człowieka współczesnego. Ponieważ tę część kraju kontrolował rząd podległy Japonii, mężczyzna zdecydował się ukryć znalezisko, by nie wpadło w ręce wroga. Wiedział, że czaszka może być ważna, bo zaledwie kilka lat wcześniej sensację wywołało odnalezienie pozostałości tzw. człowieka pekińskiego.

Lata mijały i wprawdzie dominacja Japonii w tym regionie się skończyła, ale do władzy w Chinach doszły rządy komunistyczne i czaszka nadal pozostawała w ukryciu. Wreszcie po śmierci znalazcy trzecie pokolenie jego rodziny zdecydowało się na przekazanie jej Uniwersytetowi Hebei GEO. Tam dostała numer katalogowy HBSM2018-000018. Naukowcy natychmiast przystąpili do badań. Uznali iż mamy do czynienia z nowym gatunkiem hominida: nazwali go homo longi czyli człowiek smok. Istnieją mocne przypuszczenia, że był on ewolucyjnie bliższy człowiekowi współczesnemu niż neandertalczyk.

Czaszka z Harbin jest jedną z najbardziej kompletnych ludzkich skamieniałości na świecie. Ta skamieniałość zachowała wiele szczegółów morfologicznych, które są ważne dla zrozumienia ewolucji rodzaju Homo i pochodzenia Homo sapiens. Choć wykazuje typowe cechy archaicznego człowieka, czaszka z Harbin prezentuje mozaikową kombinację prymitywnych i pochodnych cech, odróżniając się od wszystkich innych wcześniej nazwanych gatunków Homo.

– powiedział prof. Qiang Ji.

Człowiek-smok był mężczyzną, miał prawdopodobnie ok. 50 lat i żył w co najmniej 146 000 lat temu, w czasach kiedy gatunek ludzki przemieszczał się przez kontynenty. Prawdopodobnie Homo sapiens i Homo longi spotykały się, a nawet wchodziły w interakcje. Odkrycie tak kompletnej czaszki nowego gatunku ludzkiego rzuciło nowe światło na ewolucję człowieka.

 

Źródło: niezależna.pl

#ewolucja #gatunek ludzki #homo sapiens #homo neandertalensis #homo longi

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo