4 próby przekroczenia w 2018, a w 2021 już niemal 40 tysięcy! NOWE FAKTY o szlaku migracyjnym z Białorusi do Polski

Prawie 10 tys. razy więcej nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku odnotowała SG względem roku 2018. Służby przedstawiły dane podsumowujące w tym kontekście ostatnie 4 lata. Zdaniem Stanisława Żaryna pokazują one, że szlak migracyjny z Białorusi do Polski jest sztuczny.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Wzrost nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się w sierpniu 2021 roku. Wtedy to, Straż Graniczna odnotowała 3,5 tys. tego typu zdarzeń. Następnie we we wrześniu 7,7 tys., w październiku 17,5 tys., w listopadzie 8,9 tys. i grudniu 1,7 tys.

Dziś Straż Graniczna opublikowała dane podsumowujące w tym kontekście ostatnie 4 lata. Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z 2018 roku jest nieporównywalna do roku ubiegłego.  

Sztuczny szlak

Podsumowanie SG skomentował na Twitterze Stanisław Żaryn. Zdaniem ministra koordynatora służb specjalnych, zestawienie jasno pokazuje, że szlak migracyjny z Białorusi do Polski został wywołany sztucznie.

"Dane Straży Granicznej pokazują, że szlak migracyjny z Białorusi do Polski jest sztuczny. W 2021 roku niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W 2020 - niecałe 130."W 2021 roku RP stała się celem operacji hybrydowej wykorzystującej szlak nielegalnej migracji"

- pisze Żaryn.

Presja trwa

Presja na Polskę ze strony Białorusi jest nieustanie odczuwalna. Tylko od początku tego roku, więcej osób próbowało przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę, niż łącznie w 2018 i 2019. Według danych Straży Granicznej, od 1 stycznia. dopuściły się tego 64 osoby.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, twitter

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo