Boisz się pandemii? Stres i lęk wpływają na sprawność intelektualną

Stres i lęk związane z pandemią wpływają na sprawność intelektualną i funkcje poznawcze - wynika z badania nad „skutkami realnego czynnika stresu” przeprowadzonego na dużej grupy ludzi, z którego wnioski przytacza w poniedziałek portal Times of Israel.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół specjalistów z Uniwersytetu McGill w Montrealu i ze szpitala Montreal Neurological Institute.

Polegało ono na badaniu poziomu niepokoju i stresu związanego z pandemią wśród grupy 1517 osób, a następnie poddawaniu ich prostym testom sprawdzającym funkcje poznawcze, ocenę ryzyka i zdolność do szybkiego procesowania informacji oraz ich zapamiętywania.

Jeden z autorów badania, Kevin da Silva Castanheira, z katedry psychologii Uniwersytetu McGill tłumaczy, że z obserwacji i testów wynika, że „długi okres silnego stresu, jakim jest globalna pandemia, wpływa na naszą zdolność do myślenia, planowania i oceny ryzyka”.

U osób, które deklarowały wyższy poziom niepokoju związanego z pandemią niż inni, stwierdzono dalej idące zmiany poznawcze, większe spowolnienie reakcji i niższą zdolność do zapamiętywania informacji
- wyjaśnił Kevin da Silva Castanheira.
 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo