Rodzaje peelingów do twarzy. Sprawdź co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na konkrety

Dobrze zbilansowana dieta, unikanie dużej ilości cukru i nabiału, a przede wszystkim przetworzenie żywotności to połowa sukcesu do pięknej cery. Jednak czy istnieje coś co może pomóc naszej skórze od środka? Wykonywane peelingi na naszej skórze twarzy pomogą odblokować pory, złuszczyć martwy naskórek oraz poprawić krążenie krwi.  

Zdjęcie autorstwa Polina Kovaleva z Pexels

Czym jest peeling?

Peeling jest przede wszystkim zabiegiem kosmetycznym. Wykonanie peelingu ma na celu złuszczenie i usunięcie martwego naskórka. Taki zabieg poprawia kondycję skóry.

Wyróżniamy kilka rodzajów peelingów:

 • Peeling gommage
 • Peeling enzymatyczny
 • Peeling mechaniczny
 • Peeling chemiczny
 • Peeling kawitacyjny

Każdy peeling jest dobierany indywidulanie do typu cery. To co służy jednej osobie może zaszkodzić lub w ogólnie nie pomóc innej. Przy wykonywaniu peelingu brane są różne czynniki od rodzaju cery po zniszczenie cery.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny polecany jest przede wszystkim osobom ze skórą normalną, tłustą suchą, wrażliwą oraz naczynkową. Ten rodzaj peelingu jest bardzo delikatny dla skóry twarzy, gdyż nie zawiera w sobie ścierających drobinek. Peeling enzymatyczny złuszcza naskórek za pomocą enzymów roślinnych. Nie podrażnia skóry i jest dla niej delikatny. 

Peeling gommage

Peeling gommage przeznaczony jest do cery normalnej, suchej, dojrzałej, tłustej, wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień. Nazwa pochodzi z francuskiego słowa gommage, co oznacza gumkowanie. Peeling ten jest bardzo delikatną formą oczyszczania twarzy i nie trzeba go traktować agresywnie na skórze. 

Peeling nakłada się na twarz po wcześniejszym zwilżeniu. Produkt przyjmuje postać gęstej mazi, która po kilku minutach zaczyna gęstnieć i lekko się wysuszać. Gdy dochodzi do wysuszenia należy go zmyć z twarzy okrężnymi ruchami. To właśnie takie zmywanie nazywane jest „gumowaniem”, gdyż ścieranie drobinek peelingu przypomina ścieranie szkolą gumką. 

Dzięki gumkowaniu martwy naskórek złuszcza się i odsłania nową skórę. Cały proces peelingu i jego oczyszczanie twarzy zaczyna się już po nałożeniu mazi na twarz i czekaniu aż zastygnie. Peeling ten zawiera w sobie naturalne enzymy roślinne, które delikatnie rozpuszczają komórki rogowe naskórka

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny ze względu na swoją inwazyjność polecany jest przede wszystkim do skóry normalnej, mieszanej i tłustej. Peeling mechaniczny ściera zrogowaciały naskórek za pomocą drobinek drobno zmielonych pestek owoców, zboża, fasolki adzuki, łupiny orzechów, migdałów, a nawet pyłku z leczniczych skał. Całość działa na skórę jak tarka i pozbywa się martwego naskórka.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny zalecany jest do cery mieszanej, tłustej, normalnej i z przebarwieniami. Nie zaleca się do skóry wrażliwej, delikatnej i naczynkowej. Jest to bardziej inwazyjna metoda złuszczania naskórka.

Peeling ten złuszcza za pomocą substancji chemicznych – kwasów. Peeling ten wykonywany jest najczęściej w salonach kosmetycznych ze względu na silne stężenie kwasów. Jednak na rynku pojawiają się również peelingi do wykonywania samodzielnie w domu z niższym stężeniem takich tych kwasów. Osoby stosujące takie peelingi muszą pamiętać o stosowaniu filtrów ochronnych na twarz. 

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny polecany jest do każdego typu cery. Jego zaletą jest wykonywanie go w salonie kosmetycznym lub w domu. 

Peeling wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe. Fale te powodują powstawanie mikroskopijnych pęcherzyków wypełnionych rozrzedzonym gazem, które poprzez pękanie oczyszczają skórę z martwego naskórka. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania peelingów?

Należą do nich m.in.: 

 • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry;  
 • alergie skórne i stany zapalne; 
 • skłonność do powstawania bliznowców; 
 • otwarte rany; 
 • ciężka postać trądziku. 
 • Należy pamiętać, że po wykonaniu każdego peelingu trzeba zastosować odżywczy krem nawilżający lub nawilżającą maseczkę. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu, regularnie pijąc wodę w ciągu dnia.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Rodzaje peelingów #Peeling enzymatyczny #Peeling gommage #Peeling mechaniczny #Peeling chemiczny #Peeling kawitacyjny

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo