Zmiana na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków. Funkcję objął Jarosław Sellin

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał dr. Jarosława Sellina, sekretarza stanu w MKiDN, na stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków - poinformowano na stronie resortu. Magdalena Gawin, która pełniła dotychczas tę funkcję, złożyła rezygnację.

gov.pl/web/kultura

Z informacji opublikowanych na stronie resortu kultury wynika, że prof. Piotr Gliński powołał prof. IH PAN Magdalenę Gawin na dyrektora Instytutu Pileckiego. Pięcioletnia kadencja dyrektor rozpoczęła się z dniem 1 stycznia 2022 r. Magdalena Gawin, która od sześciu lat pełniła funkcję podsekretarza stanu w MKiDN i Generalnego Konserwatora Zabytków, złożyła rezygnację z dotychczasowych funkcji. Jej miejsce na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków zajął Jarosław Sellin, dotychczasowy wiceszef resortu kultury.

Wiceminister Jarosław Sellin jest doktorem nauk humanistycznych. Po studiach na Uniwersytecie Gdańskim pracował jako nauczyciel w V LO w Gdańsku, a następnie, w latach 1989-93, jako nauczyciel akademicki w swojej Alma Mater, specjalizując się w historii nowożytnej XVI-XVIII wieku. Prowadził również zajęcia z historii sztuki.

Od roku 1990 pracował jako dziennikarz w tygodniku "Młoda Polska", a później w TVP i Telewizji Polsat.
W 1998 r. objął funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. W latach 1999-2005 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Od 1983 r. związany z opozycją antykomunistyczną. Wziął udział w obradach okrągłego stołu w tzw. podstoliku młodzieżowym. W tym samym roku zatrudnił się też jako urzędnik działu szkoleń związkowych w Komisji Krajowej "Solidarności", będąc formalnym członkiem związku.
W latach 1990-91 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w latach 1991-93 do Koalicji Republikańskiej, a następnie Partii Konserwatywnej. W maju 2005 r. zdecydował się kandydować – z sukcesem – do Sejmu RP z list komitetu Prawa i Sprawiedliwości.
W latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 r. został ponownie wybrany do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości.
We wrześniu 2010 r. przystąpił do partii Prawo i Sprawiedliwość, jest członkiem PiS w Kole Gdańsk.
Od listopada 2015 r. jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, gov.pl/web/kultura

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo