Estonia chce dozbroić Ukrainę. Szykują się dostawy Javelin-ów oraz haubic D-30

Ministerstwo Obrony Estonii zdecydowało się na wsparcie sprzętowe Sił Zbrojnych Ukrainy. Do ukraińskiego wojska miałyby trafić haubice D-30 ( znane jako „122 H 63") wraz z amunicją oraz kierowane przeciwpancerne pociski typu wystrzel i zapomnij (Fire and Forget) FGM-148 Javelin. Dostawy tego sprzętu do wojska ukraińskiego zależą jednak od uzyskania zgody od USA, Finlandii oraz Niemiec.

Estońskie Siły Zbrojne

Estonia podjęła decyzję o dozbrojeniu Ukrainy znajdującej się obecnie w trudnej sytuacji bezpieczeństwa. […] Sprzęt który mamy zamiar przekazać, to pociski Javelin do wyrzutni przeciwpancernych i rozważamy lub planujemy dostarczenie im haubic 122 mm i amunicji do nich– powiedział w rozmowie z nadawcą radiowo-telewizyjnym ERR szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony, Peeter Kuimet.


Aby móc przekazać stronie ukraińskiej pociski Javelin Estonia musi najpierw uzyskać zgodę od Stanów Zjednoczonych, z których ten sprzęt wojskowy pochodził. 

Z kolei dostawy haubic wymagają D-30 wymagają otrzymania zielonego światła od rządu w Helsinkach oraz Berlina. Finlandia wiele lat temu kupiła dużą partię haubic D-30 kal. 122 mm, z których 42 egzemplarze odsprzedała do Estonii w roku 2009 za około 2 mln euro.

Sprzęt wojskowy ten zasilał baterię artylerii 2. Brygady Piechoty Sił Obronnych Estonii, która niedawno zaczęła wprowadzać na wyposażenie  działa samobieżne K9 Thunder.
W rozmowie z estońską telewizją ETV ekspert ds. obronności Kalev Stoicescu przypomniał, że  Estonia wcześniej przekazała lub zapewniła pomoc wojskową m.in. w postaci broni strzeleckiej ( 2 400 pistoletów Makarov). 

Estończycy wspólnie z Niemcami mają zamiar dostawę mobilnych szpitali polowych o wartości 5 mln euro dla ukraińskiego wojska. Rząd w Tallinie finansuje ponadto coroczne kursy języka angielskiego dla ukraińskich sił specjalnych w estońskiej Akademii Sił Obronnych.


-Ukraina otrzymała dużą pomoc z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Polski, Litwy, Niemiec - dlaczego nie z Estonii? - oznajmił Stoicescu.

Wśród sprzętu wojskowego, który Stany Zjednoczone do tej pory zdecydowały się przekazać Ukrainie znalazły się m.in. łodzie patrolowe Mark VI, radary przeciwartyleryjskie AN/TPQ-53 oraz przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Ostatnia dostawa systemów przeciwpancernych w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI)  miała miejsce w grudniu 2021 roku a  składała się z 30 wyrzutni oraz 180 pocisków Javelin.
 

 

 


Źródło: news.err.ee, niezalezna.pl

#zestawy przeciwpancerne #Estonia #Donbas ##Ukraina #haubice #javelin #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo