Zmarł Henryk Atemborski ps. "Pancerny". Jako 11-latek bronił Warszawy

W nocy z 29 na 30 grudnia zmarł Henryk Atemborski ps. Pancerny, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, Żołnierz Niezłomny, podróżnik. Miał 93 lata.

Jarosław Skiba/JSK foto / twitter.com/@nsz_1942

O śmierci Henryka Atemborskiego poinformowało m.in. Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki we wpisie na Facebooku.

"Dzisiejszej nocy na wieczną wartę odszedł przyjaciel naszych wolontariuszy por. Henryk Atemborski p. "Pancerny" , żołnierz Brygady Świętokrzysiej NSZ, Żołnierz Niezłomny. Większość życia związany z Podkarpaciem.
Smutna wiadomość dotarła do nas od rodziny Pana Henryka."

- napisano.

"Jako nastolatek strzelał do Niemców"

Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Łodzi. We wrześniu 1939 roku, jako 11-letni chłopiec, brał udział w obronie Warszawy, a 4 lata później walczył jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej. Był pasjonatem turystyki i sportu, wieloletnim instruktorem krajoznawstwa, przewodnikiem nizinnej i górskiej turystyki pieszej w ramach PTTK. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany.

Działacz Solidarności

Od 1954 roku działał społecznie w dziedzinie sportu i turystyki. Był aresztowany przez komunistów i poddany wielomiesięcznym torturom. W latach 80-tych, Atemborski był działaczem Solidarność, członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 roku.

Związany ze sportem

Henryk Atemborski był też zapalonym przewodnikiem. Założył PTTK WSK Mielec, a następnie kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Od maja 2002 do czerwca 2003 roku samotnie przejechał rowerem dookoła Europy. Zwiedził niemal wszystkie kraje naszego kontynentu, m.in. Francję, Grecję, Hiszpanię, Litwę, Łotwę, Estonię, Słowację, Węgry, Niemcy, Holandię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Anglię. Po wyprawie napisał książkę „Rowerem dookoła Europy”.
Za rozsławienie Nowej Sarzyny na drogach całej Europy Rada Miejska Nowej Sarzyny 4 czerwca 2003 r. nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

To jednak nie wszystko... W 2012 roku objechał motorowerem Wyspy Brytyjskie!

Liczne odznaczenia

"Pancerny" za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (1955), Krzyż Partyzancki (1995), Krzyż Więźnia Politycznego (1997), Krzyż Semper Fidelis (1980), Order Przelanej Krwi za Ojczyznę (1997), Order Męczeństwa i Zwycięstwa (1997), Odznaka Weterana Walki o Niepodległość, Złoty Krzyż Zasługi RP (2001), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2017).

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, sztefeta.pl

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo