Były szef CBA szuka sensacji. Służby wydały oświadczenie i przypomniały sytuację z 2010 r.

Coraz więcej zwolenników i przedstawicieli opozycji śpieszy się wykorzystać powód, który dały im doniesienia amerykańskiej prasy o podsłuchach w Polsce. Tym razem nośny temat pochwycił były szef CBA za rządów PO-PSL, Paweł Wojtunik, wieszcząc wręcz „exodus” w polskich służbach i sugerując, że mogło się to stać z powodu publikacji informacji o wykorzystaniu systemu szpiegowskiego Pegasus nad Wisłą do rzekomego śledzenia opozycji. Jego słowom stanowczo zaprzeczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Teraz rewelacje dementuje samo Biuro.

Filip Blazejowski/Gazeta Polska

O rzekomo blisko 200 wnioskach o odejście ze służby z początkiem roku napisał w poniedziałek na Twitterze b. szef Biura Paweł Wojtunik. „W CBA kadrowy exodus, blisko 200 wniosków o odejście ze służby z początkiem nadchodzącego roku! Efekt #Pegasusa czy ucieczka z tonącego okrętu...?” - napisał były szef CBA, wskazując na rzekomy związek z doniesieniami amerykańskiej prasy o podsłuchach w Polsce.

Informacje zdementował Maciej Wąsik. „Nie ma żadnej fali odejść. Ostatnia taka  fala była w CBA w 2010 r. W pierwszym roku rządów Pawła Wojtunika. Z CBA odeszło wówczas 10% funkcjonariuszy” – napisał wiceszef MSWiA.

Wieczorem doniesienia Wojtunika zdementowało samo CBA.

- Informacja o rzekomym odejściu w 2021 roku około 200 osób z Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie jest prawdą. Pojawiające się w mediach doniesienia na ten temat wprowadzają opinię publiczną w błąd

- zaznaczył Wydział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

„Wskaźnik odejść utrzymuje się na stałym poziomie 5 proc.” - podano, również zaznaczając, że wyjątkiem był 2010 r., w którym z CBA odeszło około 10 proc. stanu osobowego Biura.

- Wówczas był to przejaw dysfunkcjonalnej fluktuacji kadr, tegoroczne to naturalne odejścia wynikające z nabycia przez część osób praw emerytalnych lub z ich osobistej sytuacji

 - zaznaczyło Biuro.

W oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej CBA zaznaczyło, że w służbie „realizowana jest spójna polityka finansowo-kadrowa zamykająca rok na satysfakcjonującym poziomie”. „Zagwarantowane środki w budżecie na 2022 rok pozwalają patrzeć z optymizmem na dalszy rozwój Centralnego Biura Antykorupcyjnego” - podkreśliło CBA w oświadczeniu.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo