Ekspert podsumowuje rok w armii. Odparcie zagrożenia, przemyślane zakupy, skuteczna polityka

To był rok wysoce niebezpiecznych wydarzeń dla Polski, jednak zarówno Ministerstwo Obrony Narodowej, jak i Wojsko Polskie skutecznie zareagowały. Utrzymanie szczelności granicy, działania dyplomatyczne angażujące NATO i naszych sojuszników, praca związana ze śledzeniem przebiegu koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz największej w historii edycji manewrów Zapad wpisują się w ten proces. Do tego podjęto kilka strategicznych decyzji o pozyskaniu uzbrojenia, m.in. trzech fregat w programie "Miecznik", realizacji programu rakietowego "Narew" czy zakupie amerykańskich czołgów Abrams. To ważne, tym bardziej, że w nadchodzącym roku nie należy spodziewać się spowolnienia dynamiki zagrożeń – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. mjr rez. Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB).

zdj. ilustracyjne CO MON

Przez ostatnich 12 miesięcy sytuacja bezpieczeństwa zmieniła się w Europie diametralnie. Do agresywnej retoryki Rosji, skierowanej już nie tylko wobec Ukrainy, ale także Stanów Zjednoczonych i NATO, doszedł niespotykany wcześniej kryzys migracyjny, wywołany przez Białoruś na granicach z Polską, Litwą oraz Łotwą. To właśnie niebezpieczna aktywność Rosji i Białorusi wobec Zachodu zdominowała większość miesięcy 2021 roku. W ten sposób oba autorytarne reżimy testowały, na ile mogą sobie pozwolić w relacjach z Unią Europejską i NATO. 

W rozmowie z portalem Niezalezna.pl mjr rez. Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB), wskazuje, że działania Rosji i Białorusi przeciwko Polsce i naszym sojusznikom były równocześnie prowadzone na wielu płaszczyznach: dyplomatycznej, militarnej, hybrydowej, humanitarnej, cybernetycznej i psychologicznej. 

Pokazuje to, że mamy do czynienia z góry powziętym planem działań przeciwko Polsce o nieznanych nam jeszcze ostatecznych celach. W działaniach tych można wyróżnić m.in. dążenie do zaskoczenia oraz wywołania nowego rodzaju konfliktu w regionie 

– mówi ekspert. 

Jak dodaje, wystąpienie zagrożeń bezpośrednio lub w niedalekim sąsiedztwie polskiej granicy wymagało podjęcia przez władze, głównie resort obrony narodowej, natychmiastowej odpowiedzi, a także ścisłej koordynacji współpracy z ministerstwem spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz resortem sprawiedliwości. 

Bez wątpienia zadania te zostały zrealizowane pomyślnie. Utrzymano szczelność granicy z Białorusią, zapobiegając tym samym gigantycznemu kryzysowi migracyjnemu w Europie, podjęto działania dyplomatyczne z władzami NATO i naszymi sojusznikami. Wykonano też istotną pracę w kwestii monitorowania sytuacji wokół Ukrainy, a także podczas tegorocznej, największej w historii edycji rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021 

– uważa mjr rez. Mariusz Kordowski. 

Mnogość wyzwań dla bezpieczeństwa, z którymi mierzyła się w ostatnich miesiącach polska armia, przyćmiła nieco działania resortu obrony narodowej, zmierzające do uzbrojenia żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt. Tymczasem w 2021 r. MON zawarł wiele strategicznych kontraktów, dzięki którym na przestrzeni najbliższych lat Wojsko Polskie znacząco wzmocni swój potencjał. 

Wśród najważniejszych tegorocznych decyzji należy wymienić realizację programu "Miecznik" na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej, prace nad systemem obrony powietrznej krótkiego zasięgu "Narew", zakup 250 amerykańskich czołgów Abrams w najnowocześniejszej konfiguracji oraz pozyskanie kolejnych śmigłowców dla Wojsk Specjalnych.

– wymienia nasz rozmówca. 

Warto przypomnieć, że w poświąteczny wtorek odbyło się w Rzeszowie przekazanie żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej samobieżnych armatohaubic Krab.

Mijający rok to także znaczący rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej. W szeregach WOT jest już ponad 32 tys. żołnierzy.

Prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB) nie ma wątpliwości, że w 2022 r. wyzwań dla bezpieczeństwa nie ubędzie.

Dynamika potencjalnej wojny nie pozostawi wiele miejsce na planowanie operacyjne i reagowanie kryzysowe. Dlatego weryfikacji powinny zostać poddane System Kierowania i Dowodzenia oraz system zaopatrywania. 

– uważa ekspert.

Nowy system dowodzenia musi być spójny, pozwalać na szybkie reagowanie i na stale zmieniające się spektrum działań oraz pomysły Rosji. 

– dodaje. Nasz rozmówca zwraca również uwagę na kwestie geopolityczne.

Niebezpieczeństwo zaangażowania się Stanów Zjednoczonych w konflikt z Chinami może spowodować zmniejszenie amerykańskiej aktywności w Europie. Na to mocno liczy Rosja. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pewną alternatywę. Dobrym kierunkiem byłoby m.in. zwiększenie współpracy ekonomiczno-militarnej z takimi krajami jak Turcja czy Francja.

 – uważa mjr rez. Kordowski. 

Już dziś musimy budować strategię i odpowiedź na możliwe scenariusze przyszłości, w tym zaangażowanie USA na Dalekim Wschodzie czy politykę szantażu energetycznego przez Rosję. Trudne czasy wymagają odważnych decyzji. Strategiczne myślenie może zapewnić ich pomyślność. 

– kończy ekspert.  

 


Źródło: niezalezna.pl

#obronność #bezpieczeństwo #polska armia #podsumowanie roku #MON #zakupy zbrojeniowe

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo