Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze • • •

Kukiz ma propozycję dla Tuska. Zbadanie sprawy podsłuchów w zamian za... komisję ws. Grodzkiego

Paweł Kukiz wyszedł z nieoczekiwaną propozycją do Donalda Tuska. Zaproponował mu interes – Kukiz’15 poprze powołanie komisji ds. podsłuchów, jeżeli PO… wesprze swoimi głosami powołanie komisji ws. Tomasza Grodzkiego. „"Elementarnej przyzwoitości" wymaga (…) natychmiastowe wyjaśnienie oskarżeń o łapówkarstwo, które kierowane są w stronę Marszałka Senatu RP” – skomentował Kukiz szefowi Platformy.

Fotomag / Gazeta Polska

Dziś Tusk wystąpił na konferencji prasowej w związku z doniesieniami o wykorzystywaniu systemu Pegasus, czyli opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania do inwigilacji. Tusk zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie wnosić o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zbada wykorzystywanie systemu Pegasus przeciwko opozycji, a także zapowiedział też powołanie analogicznej nadzwyczajnej komisji w Senacie.

Lider PO został zapytany, czy jego ugrupowanie w zamian za poparcie Kukiz’15 dla komisji śledczej ws. użycia systemu Pegasus poparłoby komisję śledczą ws. wyjaśnienia sprawy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, czego chciałby Paweł Kukiz. W odpowiedzi Tusk podkreślił, że „nie wymaga jakiejś szczególnej odwagi, to jest elementarna przyzwoitość, żeby zgodzić się na wyjaśnienie sprawy podsłuchiwania polityków opozycji przez władze PiS-u”.

- Panie Pawle, ja właściwie nie mam żadnych wątpliwości, że pan mógł być także ofiarą podsłuchów i mam tylko nadzieję, że nie jest pan szantażowany – wyzłośliwiał się lider PO.

Kukiz odpowiedział Tuskowi w liście opublikowanym w mediach społecznościowych. 

"Panie Donaldzie, przyzna Pan z pewnością, że „elementarnej przyzwoitości” wymaga również natychmiastowe wyjaśnienie oskarżeń o łapówkarstwo, które kierowane są w stronę Marszałka Senatu RP, pana Grodzkiego" - napisał.

"Umówmy się, że i ja i posłowie Kukiz'15 wykażemy się „elementarną przyzwoitością” i zagłosujemy za powołaniem komisji w sprawie podsłuchów. Pańska formacja zaś jako z natury i od zawsze przyzwoita, czy to na stacjach benzynowych, czy na cmentarzach, u Sowy, czy na Sali Plenarnej - bez wahania wspomożecie K’15 przy powołaniu komisji d.s. Pana Marszałka Grodzkiego, by uciąć raz na zawsze spekulacje i oczyścić Pana Marszałka z pomówień o łapownictwo"

- napisał lider Kukiz’15.

Prokuratura podejrzewa Grodzkiego o przyjęcie korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy był on dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej. W marcu prokuratura złożyła w wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Grodzkiego do odpowiedzialności karnej. W październiku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) pozostawił wniosek prokuratury bez biegu, uzasadniając, że nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat. W grudniu poinformowano, że warszawka prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień poprzez pozostawienie bez biegu wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu.

Z kolei na portalu Niezalezna.pl nadal tyka liczniki, który odlicza, ile dni marszałek Grodzki blokuje głosowanie nad sprawą immunitetu. Dziś mija już 282 dni…

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo