W tym Łukaszenka nie miał sobie równych! Zdecydowanie wygrał... ranking łapówkarzy

W tym rankingu Alaksandr Łukaszenka nie miał sobie równych. Białoruski dyktator wygrał... klasyfikację łapówkarzy. Jurorzy byli jednomyślni, chociaż w tym antyrankingu o palmę pierwszeństwa walczyło aż 1667 "korupcjonistów" z całego świata.

Alaksandr Łukaszenka
fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106069097

Alaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy OCCRP, międzynarodowego konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych. - Ten rok był wyjątkowy pod względem korupcji, ale Łukaszenka wyprzedził wszystkich – powiedział Drew Sullivan, współzałożyciel OCCRP i jeden z jurorów.

Jak wskazano w komunikacie organizacji, Łukaszenka, „ostatni brutalny dyktator Europy”, otrzymał tytuł łapówkarza roku „za wszystko, co zrobił na rzecz zorganizowanej działalności przestępczej i korupcji”.

W jury zasiadało sześć osób – dziennikarzy i badaczy, którzy zajmują się monitorowaniem korupcji. Jak wskazano, nie mieli oni wątpliwości co do wyboru, chociaż nominowanych było aż 1167 osób. - Po raz pierwszy w ciągu dekady decyzja jurorów była jednomyślna - podkreślono.

Wśród działań białoruskiego dyktatora wskazano finansowanie oligarchów bliskich rodzinie Łukaszenków, zmuszenie do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu Ryanair (lecącego z Aten do Wilna), na pokładzie którego znajdował się opozycyjny aktywista, wywołanie kryzysu granicznego z UE przez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców, promowanie dezinformacji i fake newsów na temat koronawirusa.

Jurorzy zauważyli, że Łukaszenka „wykorzystał przestępcze i korupcyjne powiązania państwa do nasilenia masowej migracji, prowadząc do desperacji, przemocy i ogromnego okrucieństwa”.

W komunikacie podano, że Łukaszenka, który skupił w swoich rękach nieograniczoną władzą i który drwi z międzynarodowej krytyki, odpowiedział na sankcje UE poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego. „Wydaje się być równie obojętny na cierpienia własnych obywateli, co zdesperowanych migrantów, w tym dzieci” – napisali jurorzy.

Wśród kandydatów do tytułu "łapówkarza roku" byli poprzedni prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, rządzący Syrią Baszszar al-Asad, prezydent Turcji Recip Tayyip Erdogan i były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

OCCRP – Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej, organizuje ranking łapówkarzy od 2012 r. Wśród „laureatów” znalazł się również prezydent Rosji Władimir Putin.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Alaksandr Łukaszenka #korupcja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo