Ważne rozmowy na linii Polska-USA. Dotyczyły m.in. kwestii Ukrainy

Sytuacja wokół Ukrainy i relacje NATO-Rosja były głównymi tematami rozmowy z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake’iem Sullivanem – poinformowali szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

Paweł Soloch
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- Przed chwilą rozmawialiśmy z Jake'iem Sullivanem. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy i stosunków NATO-Rosja

– przekazał Soloch po telefonicznej rozmowie. "Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA-Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie" – dodał.

"Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów: Polski, Ukrainy i Litwy oraz podkreśliłem jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome" – podkreślił Kumoch.

Ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę. Podczas rozmów omówiono także "kierunki odpowiedzi" NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia br., a następnie rozmów w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA 16 grudnia br.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Jake Sullivan #Paweł Soloch #Jakub Kumoch

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo