Z Codzienną po świętach!

Święta minęły, a czas po nich zapowiada się równie gorący, jak przed nimi. Rosjanie szykują scenariusz energetycznego szantażu wobec Polski, ponieważ Putin nie daruje nam wygaszenia kontraktu jamalskiego – twierdzi poseł Janusz Kowalski. Jego zdaniem za rok Gazprom spróbuje wymusić na nas podpisanie kontraktów na dostawy przez Nord Stream 2, by nie stracić wpływu na polski rynek. Szeroko piszemy o tym na łamach poniedziałkowej GPC.

pixabay.com/B_Me

To sprawa ważna tym bardziej, że już teraz widzimy w jaki sposób Putin gazem szantażuje Europę. Ceny gazu na święta spadły, ale dlatego, że 30 tankowców ze skroplonym gazem zmierza z USA do Europy. Przekierowano do niej też 10 statków płynących do Azji, bo ceny LNG są u nas obecnie dużo wyższe niż na wschodzie. Rosjanie tymczasem zamiast słać gaz do pogrążonej w kryzysie UE, tłoczą go Jamałem w przeciwnym kierunku.

Przedświąteczny wywiad prezesa Jarosława Kaczyńskiego wywołał szereg reakcji także za granicą. Tezy rozmowy szczególnie chętnie podały niemieckie media, które skupiły się na fragmencie dotyczącym ich kraju, przy okazji nazywając „Codzienną” skrajnie prawicowym tytułem. 

Poniedziałek to rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W GPC znajdą Państwo zarówno przypomnienie wydarzeń tego zwycięskiego zrywu Polaków, jak i zapowiedzi obchodów.

Nie zabraknie w poniedziałkowej Codziennej także świątecznych akcentów. Znajdą Państwo przegląd homilii jakie wygłosili biskupi, w tym arcybiskupa Jędraszewskiego, który powiedział wprost, że Jeśli sformułowanie „Boże Narodzenie” zostanie wyparte z naszego kontynentu, nie będzie już Europy w jej kulturowym znaczeniu, lecz tylko skrawek Eurazji zamieszkany przez ludzi pozbawionych duchowych korzeni.

Magdalena Szpakowska opisuje „Szopki powstałe z niczego”, czyli rzecz o szopkach krakowskich.

Zachęcam do lektury!
 

 

Źródło: niezalezna.pl

Jarosław Molga
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo