Szampon do włosów w kostce. Sprawdź jak poprawnie go używać

W obecnych czasach bardzo mocno rozwinął się trend ekologii. Szczególnie ekologia można zauważyć w kosmetyce. Kosmetyki ekologiczne opanowały sklepy, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach. Już od jakiegoś czasu na półkach sklepowych króluje szampon do włosów w kostce. Jednak nie wszyscy ochoczo tak z niego korzystają. Dlaczego? Jak go używać dobrze i jakie ma zalety? 

Zdjęcie autorstwa Sarah Chai z Pexels

Co to jest szampon do włosów w kostce?

Słysząc szampon do włosów wyobrażamy sobie butelkę z płynem do mycia włosów. Szampon w kostce to nic innego jak płyn przeniesiony z butelki do utwardzonej kostki – w formie stałej. Dodatkowo kostka jest zapakowana w papier co daje nam ekologiczny szampon bez użycia plastikowych butelek. 

Szampon w kostce do włosów również się pieni i myje włosy tak samo jak szampon pod postacią płynną. Kostkę można przechowywać w mydelniczce czy pudełeczku. Kostka szamponu wystarcza na dłużej i zajmuje mniej miejsca w kosmetyczce na wyjazdach. 

Różnica między szamponem do włosów, a mydłem do włosów

Podczas robienia zakupów zawsze należy zwrócić uwagę na nazwę produktu. Szampon i mydło do włosów to dwa różne produkty o różnych składach i właściwościach. 

Przede wszystkim mydła do włosów silniej oczyszczają skórę głowy i redukują nadmierne wydzielanie sebum. W szczególności wskazane jest dla osób mających problem z silnym przetłuszczaniem się włosów (czyli skóry głowy). Mydło ma odczyn zasadowy, gdyż składa się głównie ze zmydlonych wodorotlenkiem sodu olejów i tłuszczy. 

W składzie mydeł do włosów znajdują się również:

  • glinki, 
  • olejki eteryczne 
  • wyciągi roślinne

Zasadowy charakter mydeł powodują, że łuska włosów się otwiera, przez co włosy stają się szorstkie i sztywne. Z kolei, aby włosy były przyjemne w dotyku po użyciu mydła należy po umyciu głowy zastosować płukanki, które doprowadzają do zakwaszenia pH skóry głowy i włosów. Ponieważ skóra ma lekko kwasowe pH, po zastosowaniu płukanki (np. octowej lub wody z cytryną) odczyn skóry wróci do naturalnego poziomu. 

Jeżeli chodzi o szampony w kostce mają one pH kwasowe, a substancją myjącą jest najczęściej łagodny SCI (Sodium Cocoyl Isethionate – Kokoiloizetionan sodowy) i nie wymagają zastosowania płukanki doprowadzającej do zredukowania pH. Inne detergenty występujące w składach szamponów w kostce do włosów to: Sodium Coco Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate.  

Jak dobrze używać szamponu do włosów w kostce?

Szamponu w kostce używamy tak samo jak szamponu w płynie. Jednym ze sposobów jest zwilżenie mydła i potarcie go w dłoniach do momentu wytworzenia piany, a następnie naniesienia jej na włosy. Można również bezpośrednio połączyć zwilżony szampon w kostce z mokrymi włosami. 
Szamponu w kostce
można używać tak często jak szamponu w płynie.

 

Źródło: Aptekagemini.pl, niezalezna.pl

#Szampon w kostce #ekologiczny szampon

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo