Brejza twierdzi, że był podsłuchiwany. Rzecznik od służb specjalnych odpowiada: Te sugestie są fałszywe!

„33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony” – emocjonował się na Twitterze senator PO Krzysztof Brejza, publikując wpisy kolegów i mediów, powielające jego słowa. Na te oskarżenia polityka opozycji odpowiedziały służby. - Sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są fałszywe – uciął spekulacje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zbyszek KaczmarekGazeta Polska

- Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - podkreślił dziś wieczorem Żaryn.

Rzecznik stwierdził, że służby „nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej”.

- W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd – wyjaśnił. Dodał, że „te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem”.

Burza na Twitter rozpętała się po tym, jak dziś po południu amerykańska agencja prasowa Associated Press, podała że „działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab poinformowała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowaniem Pegasus”. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Rozemocjonowany Brejza w ciągu godziny podał kilkanaście wpisów swoich kolegów, krewnych i mediów, nagłaśniających informacje AP.

„33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony. Przed chwilą takiego newsa na cały świat podało Associated Press. Trudno się dziwić, że stosując takie metody PiS wygrał wybory”

- wysunął swoją tezę senator PO.

Wcześniej Citizen Lab podała, że także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek „byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa”. Badacze nie byli w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził w środę, że polskie państwo, tak samo, jak inne państwa mogą korzystać z takich narzędzi. - Oczywiście tylko zgodnie z prawem, jeżeli są ku temu podstawy, na podstawie procedur prawnych - podkreślił.

Ziobro oświadczył też, że „nie ma żadnej wiedzy, aby w Polsce były jakiekolwiek bezprawne działania podejmowane w tym obszarze”. - Natomiast mam wiedzę, że polskie państwo nie jest bezradne wobec osób, co do których zgromadzono materiał wskazujący na możliwość popełnienia przestępstw kryminalnych - dodał.

- A panu Giertychowi przy okazji życzę zdrowia, (...) żeby pozwoliło panu Giertychowi stawić się w prokuraturze, bo prokuratura chce mu stawiać kolejne zarzuty, o ile wiem wzywa go w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw kryminalnych - podkreślił Ziobro.
 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo