Bez oddechu przed świętami

Święta za pasem, ale bieżące wydarzenia nie pozwalają na złapanie oddechu. Wczoraj Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z działalnością i ostatnimi orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - To napaść na polską konstytucję i naszą suwerenność - ocenia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Tymczasem TSUE uznał, że zasada pierwszeństwa prawa UE wymaga, by sąd krajowy odstąpił od stosowania lokalnych przepisów, które sam uzna za niezgodne z prawem unijnym i może orzekać wbrew orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego. Szeroko piszemy o tych sprawach w czwartkowej GPC.

fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Z dobrych informacji z Brukseli na uwagę zasługuje ta, że KE nie będzie karać Polski za nałożenie zerowej stawki VAT na żywność. Nieoficjalnie jeszcze, ale takie właśnie wieści przekazali nam wczoraj polscy politycy. W Codziennej piszemy co to może oznaczać dla nas wszystkich.

Nie słabnie napięcie przy Ukraińskiej granicy, Rosja zakręca kurek z gazem i mrozi Europę, a także grozi reakcją na brak przyjęcia jej dyktatu – wizji kontynentu z powrotem stref wpływów. W czwartkowej GPC zamieszczamy całe spektrum informacji z tym związanych.

Nie zabraknie jednak tematyki świąt. W felietonie Tomasza Teluka znajdą Państwo rozważania o Tajemnicy Bożego Narodzenia.

„Narodzenie Chrystusa jest wielkim dziełem miłości Boga do człowieka, której nie można zanegować. Daje się zobaczyć, ale skłania nas też do pośpiechu w sprawach Bożych. Gdy Chrystus przechodzi, można go nie zauważyć, także w swoim życiu. Tutaj też można się odnieść do teraźniejszości, gdy symbole bożonarodzeniowe usuwane są z przestrzeni publicznej. Mają być przykładem wstecznictwa, a nawet agresji – dyskryminacji. Naturalnie w  ramach tolerancji akceptuje się symbole i święta innych religii – islamu czy judaizmu, jednak tylko chrześcijaństwo godne jest usunięcia z życia publicznego, jak za czasów Kaliguli, Nerona czy Dioklecjana”

- pisze Teluk.

Zachęcam do lektury!

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl,

#Gazeta Polska Codziennie

Jarosław Molga
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo