Nowe ceny energii elektrycznej w Grupie PGE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Podwyżki są większe niż w minionych latach. PGE przygotowuje się do wprowadzenia Tarczy antyinflacyjnej, która zakłada m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r., a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 proc. do 5 proc. do końca marca 2022 r.

PGE

 – Dzięki takiej osłonie antyinflacyjnej Klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł. Dla konsumentów indywidualnych cena wzrośnie o ok. 24 proc., co dla przeciętnego gospodarstwa domowego będzie oznaczało wzrost rachunków za prąd o ok. 20 zł netto miesięcznie Wzrosty cen mają jednak zostać zniwelowane przez kilka czynników, w tym również przez wspomnianą rządową Tarczę antyinflacyjną.

Aż dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne

 – Dzięki działaniom osłonowym rządu, obniżce podatków i Tarczy Antyinflacyjnej polskie rodziny będą chronione przed skokowym wzrostem cen energii – zaznacza premier Mateusz Morawiecki.

Wyższe stawki za energię elektryczną odnotowywane są nie tylko w Polsce, ale również w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w innych regionach świata, niezależnie od dominującej technologii wytwarzania energii elektrycznej (gaz, atom, węgiel). Niestety, podwyżki w Polsce odzwierciedlają gwałtowny wzrost kosztu surowców na świecie oraz cen energii i gazu na giełdach. Warto w tym miejscu podkreślić, że aż dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne, na które jako kraj nie mamy wpływu. Jak zaznacza wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, w wyniku zaostrzenia polityki klimatycznej UE jako państwo stoimy „przed wyzwaniem związanym z kosztowną przebudową elektroenergetyki".

– Jej tempo musi być dostosowane do wytrzymałości polskiej gospodarki i do portfeli Polaków – ocenił. Jego zdaniem „warto, by Polacy mieli świadomość, co rzutuje na ich rachunki za prąd". – Na przykład dobrym pomysłem będzie, jeśli spółki energetyczne na rachunkach będą umieszczać strukturę kosztów – tak, by każdy widział, za co płaci. Aż 59 proc. ceny energii stanowi koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2), kolejne 8 proc. – koszty obowiązków OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE. Zatem aż dwie trzecie ceny prądu wynika z obciążeń unijnych. Marża i akcyza to zaledwie 2 proc. – powiedział wicepremier. 

Dodatek osłonowy pomoże potrzebującym

– To, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów, którzy nie rozumieją, że transformacja bez akceptacji ze strony społecznej nigdy nie zostanie przeprowadzona. My jako rząd to rozumiemy. Niestety brukselskie elity zamykają na to oczy – podkreślił Sasin.

PGE stara się rzetelnie informować klientów o wszystkich zmianach. Wraz z pierwszymi fakturami obejmującymi nowe stawki PGE skieruje do klientów szczegółową informację pokazującą, jak działają rządowe mechanizmy wsparcia w zakresie Tarczy antyinflacyjnej. Warto dodać, że od 1 stycznia 2022 r. rachunki za energię będzie można opłacać z pomocą dodatku osłonowego, przygotowanego w ramach rządowej Tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie jest skierowane dla gospodarstw domowych o średnich i niskich dochodach. Jego wysokość zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i progu dochodów. Żeby skorzystać z dodatku osłonowego, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy i złożyć odpowiedni wniosek.

 

Co wpływa na ceny energii?

Oprócz ceny samej energii w górę idą też koszty jej dostarczania. Wzrost stawek w obszarze dystrybucyjnym spowodowany jest głównie potrzebami inwestowania w infrastrukturę sieciową,  w celu dostosowania do zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Wzrosty uśrednionych stawek za energię spowodowane są głównie gwałtownymi skokami cen uprawnień do emisji CO2. Polska energetyka zmienia się, ale nadal70 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni węglowych. Elektrownie te kupują uprawnienia do emisji CO2, które w tym roku drastycznie wzrosły. W ciągu ostatniego roku koszt emisji wzrósł prawie trzykrotnie od ok.  30 euro do blisko 90 euro za tonę. W konsekwencji koszt wytworzenia energii elektrycznej składa się w większości z kosztu CO2. Gdyby rozbić rachunek za energię na poszczególne składniki kosztowe, to okazałoby się, że aż 59 proc. średniej ceny energii to ceny uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE; 25 proc. to pozostałe koszty związane z produkcją energii; 8 proc. stanowią wspomniane koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE; 6 proc. to koszty własne sprzedawców energii (obsługa klienta, zatrudnienie); 1 proc. to akcyza i tylko 1 proc stanowi marża sprzedawców energii.


Tu znajdziesz taryfę
Treść Taryfy dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grup taryfowych G zatwierdzona dla PGE Obrót jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Regulacji Energetyki oraz od 1 stycznia będzie dostępna na stronach internetowych PGE i PGE Obrót: http://www.gkpge.pl, http://www.pge–obrot.pl oraz w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót. Taryfa dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Regulacji Energetyki  oraz opublikowana na stronach internetowych www.gkpge.pl, www.pgedystrybucja.pl oraz jest dostępna w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta PGE Dystrybucja.
 


 


Źródło: niezalezna.pl

#energetyka

Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo