Służby Łukaszenki wypróbowują nową metodę prowokacji. Pozorują szturm na granicę i uderzają gdzie indziej

"Od około tygodnia służby białoruskie stosują nową metodę: podczas gdy w jednym miejscu przecinają zabezpieczenia, rzucają kamieniami i oślepiają, kilkadziesiąt metrów dalej cudzoziemcy próbują po cichu przekroczyć granicę" - powiedziała rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska.

https://twitter.com/Straz_Graniczna

We wtorek rano Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób; na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży grupa 10 cudzoziemców siłowo forsowała granicę.

Ta próba pokazuje, że od kilku dni Białorusini próbują nowej metody, czyli w jednym miejscu przecinają concertinę i wysyłają grupę cudzoziemców - zachowują się głośno, rzucają kamieniami i kawałkami drzewa, oślepiają - a kilkadziesiąt metrów dalej, w tym samym czasie, po cichu próbuje przechodzić grupa cudzoziemców

 - powiedziała por. Anna Michalska.

Straż Graniczna zaznaczyła, że takie zachowanie jak to, które ostatniej doby miało miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży służby obserwują od około tygodnia. Dodano, że polskim służbom udało się udaremnić tę próbę przejścia.

Do kolejnych incydentów ostatniej doby doszło w Narewce, gdzie w poniedziałek ok. godz. 22 żołnierze stwierdzili przecięcie concertiny. Po tym jak zabezpieczenie zostało naprawione uszkodzono je ponownie. Jak informuje SG, patrol zauważył w tym miejscu pięciu cudzoziemców; grupa, widząc polskich funkcjonariuszy, oddaliła się.

Kolejna próba przejścia miała miejsce ok. godz. 1 w nocy w Czeremsze, gdzie granicę próbowało nielegalnie przekroczyć siedmiu cudzoziemców. Również tam - jak podaje SG - cudzoziemcy wycofali się, widząc polskie patrole.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#straż graniczna #concertina #Białoruś #granica polsko-białoruska

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo