„Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość”. Prezydent pożegnał Rozpłochowskiego

Odszedł Andrzej Rozpłochowski - legendarny człowiek Solidarności, który dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. Andrzej Rozpłochowski - działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, zmarł w poniedziałek 20 grudnia, miał 71 lat.

Andrzej Rozpłochowski
fot. archiwum (Telewizja Republika)

Wczoraj odszedł Andrzej Rozpłochowski - legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci! R.I.P.

 - napisał prezydent we wtorek na Twitterze.


Andrzej Rozpłochowski (ur. 7 września 1950 r.) pod koniec l.70 rozpoczął pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o "próbę obalenia siłą ustroju PRL", był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii "Solidarności".

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#Andrzej Rozpłochowski #Andrzej Duda #Solidarność

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo