Z OSTATNIEJ CHWILI

Ambasador Sadoś: państwa unijne osiągnęły polityczne porozumienie ws. ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji • • •

Piąta rocznica zamachu w Berlinie

Przed pięcioma laty zamachowiec wjechał ciężarówką w jarmark bożonarodzeniowy przed berlińskim kościołem Pamięci. Jest to najtragiczniejszy w skutkach islamski atak terrorystyczny w Niemczech. Zginęło 13 osób, w tym polski kierowca ciężarówki. O 20.02 dzwony kościoła Pamięci uderzyły 13 razy.

Ildigo / CC0

W niedzielę wieczorem w Berlinie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary. Odczytano nazwiska 13 ofiar i złożono wieńce. Pięć lat temu życie straciło dwanaście osób. Jednak w październiku tego roku kolejna osoba zmarła w wyniku odniesionych wówczas obrażeń.

Pięć lat po islamskim ataku terrorystycznym na berlińskim Breitscheidplatz prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier ubolewał nad błędami i zaniedbaniami państwa. "Państwo nie było w stanie dotrzymać swojej obietnicy ochrony, bezpieczeństwa i wolności" - powiedział cytowany przez telewizję ARD Steinmeier w swoim przemówieniu podczas obchodów rocznicy. Podkreślił, że państwo "ma obowiązek zająć się błędami, porażkami i problemami, które przyczyniły się do tego, że nie udało się zapobiec temu atakowi".

Kanclerz Olaf Scholz przypomniał w niedzielę na Twitterze o 13 ofiarach śmiertelnych, o rannych i pogrążonych w żałobie. "Państwo musi być w stanie bronić się i chronić swoich obywateli" - napisał Scholz. Wspomina o strasznym wydarzeniu, które głęboko wryło się w zbiorową pamięć.

"Dziś w Berlinie wspominamy kobiety i mężczyzn zabitych w wyniku islamskiego ataku terrorystycznego 5 lat temu, 19 grudnia 2016 roku, na Breitscheidplatz. Pierwszą ofiarą zamachu był polski kierowca ciężarówki Łukasz Urban"

- napisano na Twitterze ambasady RP w Berlinie.

Prezydent Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział w piątą rocznicę, że ten niewyobrażalny atak pozostawił w społeczności lokalnej głęboką ranę.

O ataku na Breitscheidplatz przypomina prawie 17-metrowe złote pęknięcie w ziemi. Ma on symbolizować głęboką ranę, jaką zamach pozostawił w życiu dotkniętych nim osób. Na schodach kościoła Pamięci wyryte są nazwiska ofiar, stoją ich zdjęcia, palą się znicze. Jest też nazwisko Łukasza Urbana, kierowcy ciężarówki, której użył zamachowiec.

Jarmark bożonarodzeniowy na Breitscheidplatz jest od czasu ataku zabezpieczony tzw. barierami przejazdowymi.

Atak na Breitscheidplatz jest najgorszym islamskim aktem terrorystycznym w Niemczech - przypomina telewizja ARD. To był moment, w którym Niemcy, po USA, po Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, stały się celem terrorystów.

19 grudnia 2016 roku islamski terrorysta skierował ciężarówkę w tłum odwiedzających jarmark bożonarodzeniowy w centrum niemieckiej stolicy. Wśród 13 ofiar śmiertelnych oprócz Niemców były osoby z Polski, Izraela, Włoch, Ukrainy i Czech. Ponad 60 osób zostało rannych.
 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo