„Codzienna” na poniedziałek i na świąteczny tydzień!

Ten temat będzie niestety „żył” przez kilka następnych dni. Polski żołnierz zdezerterował na Białoruś. Emil Czeczko z 16. Dywizji Zmechanizowanej przeszedł przez granicę na stronę białoruską, gdzie poprosił o azyl. Zaczął udzielać wywiadów, opowiadając jakoby nasi obrońcy granic mordowali migrantów i… Polaków. - Żołnierz jest dezerterem, przeszedł na stronę wroga w czasie wojny, więc grozi mu tylko jeden wyrok - kara śmierci – stwierdził były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Dezerter oddaje się w ręce białoruskiego KGB, prezydent Łukaszenka straszy rozmieszczeniem moskiewskich pocisków atomowych, wymierzonych w Polskę, a iraccy imigranci wciąż napierają na granicę. Ostatnie dni pełne były wydarzeń będących kolejnym elementem w białoruskiej wojnie przeciw Polsce lub może Moskwy przeciw Europie. W sobotę granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 76 osób, a w okolicach Czeremchy grupa 20 migrantów siłowo forsowała granicę, rzucając kamieniami w polskie służby. Na rubieżach nie jest spokojnie. Więcej w artykule red. Piotra Koryckiego „Zdrada to zdrada”. 

Prezydent Andrzej Duda zdecyduje co zrobić z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która przez media związane z totalną opozycją nazywana jest „lex TVN”. Środowiska prawicowe oraz Prawo i Sprawiedliwość liczą, że głowa państwa poprze zmiany w prawie i nie sprzeciwi się sejmowej większości. 

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia - działających na podstawie polskich koncesji - mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN. Wcześniej w piątek uchwałą Senatu - przy sprzeciwie opozycji - zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Co zrobi prezydent z nowelizacją ustawy radiofonii i telewizji? Szczegóły w tekście red. Adriana Siwka „Media bardziej polskie”. Oczywiście, w poniedziałkowej „Codziennej”!

Przez energetyczny kryzys w UE drastycznie wzrosły ceny prądu i gazu. Ale prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę czasowo obniżającą akcyzę na prąd i paliwa oraz czasowo znoszącą podatek od sprzedaży detalicznej paliw. Nowe przepisy, które sprawiają, że Polacy za prąd i gaz zapłacą w przyszłym roku znacznie niższe stawki, niż wynikałoby to z cen globalnych, to odpowiedź rządu na drastyczne wzrosty cen energii na świecie. 

Podpisana przez prezydenta ustawa antyinflacyjna przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31  maja 2022 r. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw już w sobotę, regulacje weszły w życie w niedzielę, zaś od dziś zaczyna obowiązywać niższa akcyza na paliwa. Do przeczytania całego tekstu red. Pawła Woźniaka pt. „Tarcza złagodzi skutki podwyżek” zapraszamy do „Codziennej”.

„Europa przegrywa walkę z omikronem” to artykuł red. Petara Petrovicia. Nie trzeba wiele wyjaśniać. Okazuje się, że Niderlandy zdecydowały się na lockdown. 

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Europie, głównie przez zakażenia wariantem omikron. Kolejne kraje wprowadzają lub planują wprowadzenie lockdownu. Premier Niderlandów Mark Rutte przekonywał, że tak drastyczna decyzja była nieunikniona, gdyż w przeciwnym wypadku nie można by opanować sytuacji w szpitalach

Z  powodu szybkiego rozprzestrzeniania się omikrona władze Niderlandów zdecydowały się na wprowadzenie od niedzieli twardego ogólnokrajowego lockdownu, który ma trwać do 14 stycznia. Zamknięte będą wszystkie sklepy, oprócz tych dostarczających podstawowe produkty, a także restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie i  miejsca kultury. Ograniczone mają być też spotkania towarzyskie.

W szkołach nauczanie zdalne ma trwać do 9 stycznia. Jak oceniają tamtejsze służby sanitarne, omikron do końca roku zastąpi deltę i stanie się wariantem dominującym w całym kraju. Więcej w poniedziałkowej „GPC”.

Udany poniedziałek i świąteczny tydzień – tylko z „Codzienną”!

 

Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska Codziennie

Paweł Woźniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo