Niemcy wstrzymają Nord Stream 2? „Ten rurociąg zawsze był błędem” - przyznaje wicekanclerz Niemiec

Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji” – zaznaczył Habeck w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podkreślił także, że „pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem”, a wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Niemiec i Austrii, zawsze były temu przedsięwzięciu przeciwne.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Federalna Agencja ds. Sieci, która podlega Habeckowi jako ministrowi gospodarki, będzie decydować o uruchomieniu NS2 zgodnie z prawem europejskim i krajowym. Ponieważ właściciel sieci i jej operator muszą być rozdzieleni, aby zapobiegać monopolom i tym samym zależnościom, sprawa nie jest zależna wyłącznie od ministerstwa – przypomina "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i podkreśla:

„za czasów poprzedniego rządu federalnego istniała duża presja polityczna, aby zatwierdzić Nord Stream 2, jednak gazociąg nadal nie został uruchomiony”.

„Agencja zbada dokumenty zgodnie z prawem, tak jak powinno się to odbyć” – zaznaczył Habeck. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" jednak zastanawia się, jaki będzie rozwój sytuacji, „jeśli Rosja nadal będzie naruszać integralność terytorialną Ukrainy i sytuacja ta się nasili”.

Na swoim pierwszym szczycie unijnym w Brukseli kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił projekt rurociągu jako „projekt sektora prywatnego”, a decyzję Agencji ds. Sieci jako „całkowicie apolityczną”. Zaznaczył, że to „inna sprawa”, niż dotychczasowe starania o zapobieganie naruszeniu ukraińskich granic.

Gazociąg został już ukończony, ale ze względu na brak pozwoleń i certyfikatów jeszcze nie został uruchomiony. „Zdecydowanie sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE, w tym Polska, którą Scholz odwiedził 12 grudnia podczas swojej drugiej podróży zagranicznej” – przypomina "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo