Centrum Zdrowia Matki Polki zmodernizowało porodówkę

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zakończyła się modernizacja bloku porodowego z salami operacyjnymi. Dzięki inwestycji o wartości 22 mln zł powstały nowoczesne sale porodowe, operacyjne i neonatologiczne o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa i komfortu.

Facebook/Instytut CZMP

"Nasz szpital funkcjonuje już 31 lat – przez ten czas odbyło się tutaj kilkadziesiąt tysięcy porodów. Była już najwyższa pora na przeprowadzenie remontu, bo stopień zużycia sal i sprzętu był tak duży, że wymagało to niezwłocznej interwencji. Oprócz porodów fizjologicznych przyjmujemy także bardzo dużo pacjentek z obciążeniami i chorobami, wymagającymi dalszych specjalistycznych postępowań"

– zaznaczył dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki ds. lecznictwa prof. Krzysztof Szyłło.

Lekarze z Instytutu po raz pierwszy zaprezentowali gruntownie zmodernizowany blok porodowy. Jak podał zastępca dyrektora ds. administracji i rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki Grzegorz Lewczuk, remont tej części pawilonu ginekologiczno-położniczego był częścią większego projektu, który łącznie obejmował 7,4 tys. mkw. i kosztował ponad 52 mln zł.

Perła w koronie

"Perłą w koronie tej inwestycji jest blok porodowy za 22 mln zł" – podkreślił.

W opinii p.o. kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dra Michała Krekory, który jest też kierownikiem bloków porodowych, oddana inwestycja spełnia najwyższe standardy – pod względem wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, bezpieczeństwa i septyki, ale także estetyki i komfortu.

"Na bloku znajduje się pięć sal operacyjnych – w tym jedna laparoskopowa i dwie sale neonatologiczne, gdzie będzie możliwość operowania równolegle – matki i noworodka. Mamy też 11 sal porodowych – wystrój każdej z nich nawiązuje do innego gatunku kwiatów – róż, irysów, maków, które urządzone są tak, by zapewnić pacjentkom intymność i komfort"

– wymienił dr Krekora.

Z myślą o pracy m.in. w warunkach pandemii przygotowano salę operacyjną septyczną. Pomyślano także o sali pożegnań, dla tych małych pacjentów, którym medycy nie mogą pomóc. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pacjentki i ich nowonarodzone dzieci będą mogły przebywać w jak najlepszych warunkach.

"W sali przeznaczonej dla noworodków z najmniejszą masą urodzeniową mamy możliwość ręcznego sterowania temperatury i podniesienia jej nawet do 34 stopni, tak by zapewnić największy dobrostan i komfort cieplny rodzącemu się dziecku. Myślę, że jako jedyni w kraju wprowadziliśmy takie rozwiązanie, by dziecko nie przeżywało szoku termicznego po opuszczeniu macicy"

– wyjaśnił dr Krekora.

Blok już gotowy na pacjentów

Taki ręczny system sterowania temperaturą jest w sąsiadujących ze sobą salach neonatologicznych, które dają jeszcze jedną ważna możliwość jednoczesnego operowania matek i noworodków – bezpośrednio po porodzie i bez konieczności przewożenia ich do pawilonu pediatrycznego.

Jak wyjaśniła dyrektorka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Iwona Maroszyńska, jednym z najczęstszych powodów do szybkiej interwencji chirurgicznej u noworodków jest wada powłok brzusznych – gdy trzewia dziecka (najczęściej jelita) są poza jego jamą brzuszną.

"Złoty standard jest taki, by zoperować noworodka w ciągu 2 godzin, ale im szybciej się odprowadzi jelita, tym lepiej. Jeśli jelita nie są wypełnione powietrzem, zabieg jest małoinwazyjny. Jeśli dojdzie do ich wypełnienia, trzeba przeprowadzić duży zabieg, nierzadko kilkuetapowy. Czasami są też wady serca wymagające tak szybkiej interwencji"

– zaznaczyła.

Nowy blok porodowy jest już gotowy na przyjęcie pacjentów i zostanie uruchomiony w momencie uzyskania przez placówkę wszystkich niezbędnych odbiorów.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka jest m.in. ośrodkiem o najwyższej referencyjności w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo