Były zomowiec wciąż nie odpowiedział za pacyfikację kopalni Wujek. Niemiecka prokuratura nie wyda Jana P.

Oddał osiem strzałów, ale nigdy nie stanął przed sądem. Mowa o Janie P., który po 40 latach od pacyfikacji kopalni Wujek, wciąż prowadzi spokojne życie w Niemczech. Polski wymiar sprawiedliwości nie zapomniał jednak o mężczyźnie.

Kopalnia "Wujek"
By Monisiolek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26504622

40 lat temu w kopalni wujek wskutek milicyjnej pacyfikacji zginęło 9 górników. Część komunistycznych zbrodniarzy trafiła przed polski wymiar sprawiedliwości, jednak wymierzone im kary można uznać za symboliczne - od trzech i pół do sześciu lat pozbawienia wolności.

"Dopiero dziesięć lat po masakrze w Wujku – w październiku 1991 roku – Prokuratura Wojewódzka w Katowicach rozpoczyna śledztwo w sprawie pacyfikacji, a w marcu 1993 roku rusza pierwszy proces winnych śmierci górników. Procesów będzie jeszcze kilka – w 1999, 2004 i 2019 roku, a przełomem okaże się słynny „raport taterników” spisany przez Jacka Jaworskiego. Kilka tygodni po akcji w Wujku trójka taterników organizuje w Tatrach szkolenia dla członków plutonu specjalnego i wyciąga od nich informacje o szczegółach pacyfikacji Wujka. Zomowcy opowiadają, że podczas akcji mierzyli „w łeb i komorę”, a górnicy padali jak „ludziki na strzelnicy”."

- przypomina Deutsche Welle.

Portal przytacza historię dwóch byłych zomowców, którzy w czasie trwania procesów milicjantów, zaczynali nowe życie w Niemczech. Chodzi o Romana R, (później Romana S.) i Jana P. , którzy zamieszkali w Norymberdzie. Według raportów, pierwszy z mężczyzn podczas pacyfikacji oddał cztery strzały, natomiast drugi osiem. Próby ściągnięcia ich przed polski wymiar sprawiedliwości w latach dziewięćdziesiątych i po 2004 roku kończą się niepowodzeniem, ponieważ niemiecka prokuratura uznaje ich zbrodnie za przedawnione. W tamtejszym prawie nie istnieje zbrodnia komunistyczna.

"Dopiero w 2019 roku Roman S. trafia w ręce policji. Podczas kontroli drogowej w Chorwacji funkcjonariuszom ukazuje się list gończy. Były zomowiec zostaje deportowany do Polski i osądzony. Sąd wymierza mu karę trzech i pół roku więzienia. Jako jedyny z zomowców uczestniczących w pacyfikacji Wujka przeprasza, że doszło do masakry. Nie przyznaje się jednak do winy."

- przekazuje dw.com.

Proces Romana S. przypomniał sprawę wciąż niekaranego Jana P. Wobec mężczyzny polska prokuratura wydała w 2020 roku kolejny Europejski Nakaz Aresztowania, jednak niemiecki wymiar sprawiedliwości odmówił ekstradycji, a nawet nie przesłuchał podejrzanego, ponownie argumentując to przedawnieniem zarzutów.

Jak twierdzą dziennikarze dw.com, próba kontaktu z byłym zomowcem nie przyniosła skutku. W odpowiedzi od kobiety, która podawała się za synową, usłyszeli po polsku, że mężczyzna przebywa na terapii i nie ma go w domu.

"Prokurator Dariusz Psiuk mówi, że nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi z Niemiec.  Ale to niewiele zmienia. – Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o IPN wprowadziła trwałe nieprzedawnianie się zbrodni komunistycznych. Dlatego zarzuty stawiane Janowi P. przez polskie organy ścigania nie podlegają przedawnieniu – podkreśla."

- informuje dw.com.

 Źródło: DW.COM, niezalezna.pl

 

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo