Z OSTATNIEJ CHWILI

AS Roma triumfatorem piłkarskiej Ligi Konferencji. • • •

Wojna o NBP wojną o złotego

Polska od lat jest naciskana przez Unię Europejską do wprowadzenia euro. Gdyby do tego doszło, nasz kraj straciłby część suwerenności, bardzo mocno uzależniając się od UE. Nie dziwią więc kolejne ataki na złotówkę próbujące osłabić naszą walutę w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Jednym z twardych przeciwników wprowadzenia obecnie w Polsce euro jest Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Ten sam, który odmówił mi dostępu do archiwum NBP, gdy przygotowywałem książkę o historii polskiej bankowości. Trzeba jednak przyznać uczciwie, że Glapiński jest niewygodny dla brukselskiego lobby, które na fotelu szefa polskiego banku centralnego widziałoby kogoś innego, kto dałby zielone światło dla wprowadzenia w Polsce euro. Czy nastąpi więc zmiana na tym stanowisku?

Kadencja Glapińskiego wygasa w czerwcu 2022 r., ale on sam chciałby pozostać na kolejne 6 lat. Tak więc trwająca walka o fotel szefa NBP to także bitwa o przyszłość naszej waluty, a przywiązanie Glapińskiego do złotówki może być jednym ze źródeł medialnych ataków na niego.

 

 


Źródło:

Piotr Nisztor
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo