IPN z bogatym programem na 40. rocznicę stanu wojennego. Ponad 140 wydarzeń w całej Polsce

Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg wydarzeń związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. To ponad 140 wydarzeń w całej Polsce.

fot. Sławek Kasper/IPN

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w warszawskim Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki, prezes IPN zaprezentował program obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jak podkreślił, "13 grudnia 1981 r. oznaczał dla dziesiątków tys. Polaków bezprawne internowanie, więzienie, a także śmierć na ulicach polskich miast".

- Chciałem z tego miejsca zaapelować do wszystkich Polaków, abyśmy o godz. 19.30 13 grudnia zapalili Światło Wolności, które będzie przypominać, że płomień pamięci o ofiarach, ale też o tych, którzy byli więzieni przez reżim komunistyczny, nigdy nie zgaśnie

- powiedział.

Nawrocki poinformował, że "IPN przygotował szereg wydarzeń związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego".

- To ponad 140 wydarzeń w całej Polsce. To 21 wernisaży, prezentacji, wystaw. To 11 koncertów, 13 debat, 11 konferencji naukowych, ale to także konkursy, seminaria lekcje i gry miejskie. Nasza oferta skierowana jest z jednej strony do tych, którzy interesują się historią, którzy wciąż badają tak nieodległą historię, jaką są lata 80. Zaczynamy 12 grudnia, w najbliższą niedzielę od debaty o nierozliczonym bądź rozliczonym (...) stanie wojennym. W tej debacie będą uczestniczyć nie tylko historycy, ale także wybitni socjologowie, jak prof. Zybertowicz

 - stwierdził.

Prezes IPN zapowiedział też m.in. konferencję naukową pt. "Obrachunek z dekadą Jaruzelskiego" i "projekt odnoszący się do listy internowanych, który już 13 grudnia będzie dostępny w sieci".

- Ale oferta IPN skierowana jest także do szerszego odbiorcy (...). 13 grudnia po godz. 20 z Teatru Polskiego w Warszawie będzie transmitowany na żywo koncert, adaptacje znanych utworów z lat 80. opowiadających o walce Polaków o wolność. To adaptacje w wykonaniu gwiazd polskich estrad - przekazał.

Dodał, że 13 grudnia wręczone zostaną Krzyże Wolności i Solidarności - przyznane przez prezydenta RP z inicjatywy IPN - działaczom, którzy "walczyli o naszą wolność, którym zawdzięczamy to, iż dzisiaj, w 2021 r., możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo