Będą identyfikować migrantów z pomocą Frontexu i dyplomatów

W przyszłym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z urzędnikami Frontexu oraz przedstawicielami Iraku i DR Konga zaczynają procedurę identyfikacji migrantów, którzy przebywają w ośrodkach SG, a nie posiadają dokumentów tożsamości – poinformowała w piątek rzecznik SG por. Anna Michalska.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

"Od przyszłego tygodnia rozpoczynają się tzw. misje identyfikacyjne. Są one organizowane wspólnie z Frontexem. Przedstawiciele Iraku i Demokratycznej Republiki Konga przyjeżdżają do Polski, aby pomóc nam w identyfikacji tych cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski, lecz nie mają dokumentów potwierdzających tożsamość" – powiedziała Michalska.

Dodała, że w tej grupie są osoby, które chcą wrócić do swojego kraju lub ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce.

"Misja identyfikacyjna będzie prowadzona w ośrodku w Wędrzynie, gdzie przebywa największa grupa osób nieposiadająca dokumentów tożsamości oraz w Warszawie" – wskazała.

Przedstawiciele Iraku i Konga poza identyfikacją migrantów mają im również pomagać w uzyskaniu dokumentów potrzebnych do powrotu do kraju pochodzenia.

W ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1827 osób, w tym 1101 w pomieszczeniach dla rodzin i samotnych kobiet. Oddzielnie w budynkach tylko dla mężczyzn jest 720 osób. Ok. 55 proc. migrantów znajdujących się w ośrodkach ubiega się o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce, pozostałe osoby czekają na powrót do swojego kraju.

Obecnie miesięczny koszt utrzymania migrantów w ośrodkach wynosi 3,5 mln zł. Rok temu ok. 300 migrantów znajdowało się w ośrodkach Straży Granicznej, a koszt ich utrzymania był niemal dziesięciokrotnie niższy. Miesięcznie było to 380 tys. zł.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Białoruś #Frontex #Irak #DR Konga #Straż Graniczna

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo